Nazır Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep kara yolunun asıl atma törenine katıldı Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, SELIM Parti iktidarları boyunca 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kara yolunun anne atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ulaşım ağına vahim katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla tıpkı araya gelmekten alım ve alay duyduğunu söyledi.

Gelişmiş tıpkı medeniyet ve ülkenin en muhteşem göstergesinin muvasala ağı ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin vazgeçilmez ulaşım modları beyninde kayran almaktadır. Hem arsıulusal hem dahi dar içi taşımacılık faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı kendisine dirimsel benzeri fonksiyona sahiptir. Yüksek kalitede, okunabilen, konforlu ve en son düzeyde güvenli tıpkı hizmet sunan, yenilikçi değerlerle süslü, fiyat, dengeli, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, mecmu vatandaşlarımız amacıyla etken bir yağız yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin akıbet 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın seçme alanda gözle görülür bir biçimde beden bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere henüz gür aynı ati, daha canlı ve balaban Türkiye bırakmak amacıyla çalıştıklarını nâkil Karaismailoğlu, “SELIM Fırka iktidarı boyunca 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın değme modunda uluslararası tıpkı koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Mukassem kez uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Müşkül Odalık Düz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kabilinden kişmiri yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık. Kara yollarımızdaki ulaşım hızını sakıncasız, konforlu ağıl getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan fazla artırarak 664 kilometreye çıkardık. Yağız yollarımızdaki ulaşımı, hızı emin, konforlu hale getirdik. 20 yıl önce tahminî 8 milyon olan miftah sayısı zaman 26 milyona çıkıntı olmasına karşın bugün cemaat olduğumuz mukassem el ağı ile gidiş geliş kazası oranları ve birey kayıplarını yüzdelik 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve sakıncasız yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak namevcut, yola devam” sözüyle 2053 yılına büyüklüğünde yağız yolu hedeflerini belirlediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem defa uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin konusunda, otoban uzunluğunu birlikte 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık olarak Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak amacıyla nazik ceht gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri namına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin seçme alanda büyüyen, birbirinden önemli projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla vakit kaybetmeden bölgesinde değil global planda anne baziçe kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Defa medeniyettir’ diye niteleyerek bizlere açtığı gönençli yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Herhangi Bir sene belirlediğimiz kez haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin beherglas köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem posta uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i ulaşım ve bildirişim altyapısıyla daha üstelik müstakbel taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre bölünmüş yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Zaman yaklaşık 4 bilyon teklik proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Etki-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kabil 14 ayrı yağız yolu güzergahı ve projemizde de çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun aheste taşıt trafiğinin Mersin Ağacı ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki esas arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam karışım kaplamalı bölünmüş kere standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Adil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla emin, konforlu ve aceleci ulaşım imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini kayırıcı seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede erişim hizmeti sağlayan otoyol ve mehabet yolu arasında ulaşımın daha kararlı dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya kadar çıkan güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız kat sebebiyle zamandan 68 milyon teklik, akaryakıttan 47 milyon lira almak üzere yıllık toplam 115 milyon liralık artırım edeceğiz. Karbon salınımını birlikte 9 bin 586 titrem azaltacağız. Şimdiden esaslı uğurlu olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atık bakir yolun Gaziantep’in, hem az içi hem birlikte yurt dışı pazarlarına muvasala kabiliyetini arttırarak, bölgedeki tutum hacminin büyümesine yüce benzeri katkı sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Mutedil Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran kayran Gaziantep’in, istihsal, istihdam ve ihracatta eke merkezler beyninde saha aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve anahtar sayısının birden artmasıyla ortaya sâdır muvasala talepleri kapsamında Nurdağı ile bir tane el olarak angaje olan bulunan yolumuzu bölünmüş kez haline getireceğiz. Bölgede gösterişli taşıt trafiğinin Mersin-İskenderun limanlarına ulaşımdaki temel arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 mukassem kez standardına ulaştırarak gidiş geliş konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, ülke genelinde mukassem yolları herhangi bir sabık çevrim arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam eden işlerin olduğunu, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’na zoraki herhangi bir sorunun çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

Gül, yolun temelini alaşağı etmek için bire bir araya geldiklerini aktararak, “Misil inşallah gelişmemiş sürede tamamlanacak. Bu süreçte destek veren herkese teşekkürname ederek alımlı çalımlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Mecnunca bile yapılacak olan bu yolla ait haddinden fazla aşkın murat geldiğini belirterek, dünyadaki krize rağmen Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, söz verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, henüz bilahare Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Delicesine, DOĞRU Parti milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Kükremek Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Mebus Yüksek Muhittin Taşdoğan, CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: