Nazır Aristokrat bir tane yegâne Düzce’deki depremzedelere yapılacak yardımları açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu ve Yer Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Hedef Gurur Düzce Valiliği’nde yapılan koordinasyon toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Vekil Aristokrat, açıklamasında gaileli sayısı üzerine bilgi verirken, depremde maddi zarara tutulmuş olan vatandaşlara yapılacak yardımlar karşı hikmet verdi.

Nazır Aristokrat’nun açıklamaları şöyle:

“Depremde 93 vatandaşımız yaralandı, 6 kişinin tedavisi sürüyor. Mukteza temasları tetkikleri ve değerlendirmeleri yaptık. Atacağımız adımları belirlemeye çalıştık. Bu çerçeve içerisinde afete müdahale için hep 3 bin 748 personel bu depremde görev aldılar ve halen almaya devam ediyor. 19 bölgede çerge alanları oluşturduk. Vatandaşlarımızı buralarda ve mecbur spor salonlarında konuk ediliyor. Şu ana büyüklüğünde 20 bine mail battaniye, 600’e yakın ısıtıcı dağıtıldı.”

“AFAD BAŞKANLIĞIMIZ 16 MİLYON YANIT GÖNDERDİ”

3 bin 450 hasar belirleme talebinin 818’inin hasar tespiti yapıldı. Ferda bile benzeri bu büyüklüğünde elan belirleme edilmiş olacak. Özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Familya Bakanlığımız 1 milyon, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 milyon, AFAD Başkanlığımız 16 milyon cevap gönderdi. Burada vatandaşımız serbest bırakmayacağız.

“90 BİN LİRA EŞYA, 30 BİN LİRA TAŞINMA YARDIMI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

“Yavaş hasarlı konutlarımız var. Şayet eşyasını alamayacak durumdaysa 90 bin liraya büyüklüğünde yük yardımı sağlayacağız. Benzeri antlaşma bile 30 bin teklik kira ve nakil yardımı gerçekleştireceğiz. Yoğun hasarlı konutlarda kiracılar varsa 15 bin liralık göç yardımı sağlayacağız. Pirti hasarlarının da tazmini üzere bile 5 bin liraya büyüklüğünde karşılanmış olacak. Çatı hasarlarıyla ilişik de 5 bin lirada 15 bin liraya büyüklüğünde karşılayacağız. Esnaflarımızı de bekâr bırakmayacağız. Sair afetlerde üstelik yaptığımız kabilinden onların birlikte zararları ile ait üstelik adımları gerçekleştirmiş olacağız.”

Icra Vekili Gelgel’un açıklamalarının detayları şu şekilde:

“Vatandaşımız hangi ihtiyacı varsa yerinde belirleme yazar fora etmek üzere çalışmalarımız sürdürüyoruz. Hasar gören tamam mahallerimizde vahim hasarlı binalarımızda gittik tespitlerimizi yaptık. Benzeri taraftan arızi tahaffuz ve besin ihtiyaçları giderilirken aynı taraftan da hasar tespiti çalışmaları başlattık. Sahada 600’ü aşkın hasar tespit çalışması örümcek arkadaşımız var. Riskli gördüğümüz binalarda zaruri seçme soy tespit yapılıyor. Bize mevrut taleplerin nazik bir kısmını hallettik.”

“71 BİNA AĞIR HASARLI YERINE TESPİT EDİLDİ”

“Toplamda 4 bin 316 binada hasar tespit çalışmalarımız yapıldı. Gölyaka’dahi 2 Merkez’bile 4 atılmak üzere 6 binamızı müstacel yıkılacak kendisine belirledik. Cumayeri’nde 7 bina, 9 hür kesim, Kilimli’bile 5 yapı 9 müstakil seksiyon, Gölyaka’üstelik 23 bina 42 özgür seksiyon, Gümüşova’dahi 9 yapı 16 bağımsız büro, merkezde 21 çatı 31 mutlak fasıl olmak üzere Düzce genelinde müstacel yıkılacak ve bunaltıcı hasarlı 71 yapı ve 134 bağımsız milletvekili göz tayin edildi.”

NELER YAŞANMIŞTI?

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 23 Kasım saat 4.08 sıralarında keder ayrımsız sarsıntı meydana geldi. AFAD depremin şiddetini 5.9 olarak açıklarken, incitici zelzele İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya üzere bir nice ilden üstelik hissedildi.

93 KİŞİ YARALANDI

6.8 kilometre derinlikte gerçekleşen yer sarsıntısı, bir nice ilde şiddetini gösterdi. Alelhusus İstanbul ve Kocaeli’üstelik depremi hisseden vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depreme ait serencam durumu paylaşarak 68 yaralının olduğunu aktardı. Insan, “Mecmu 93 yaralımız var. Bu yaralıların 26’sı hastanede yatış yapılarak takip ediliyor. Korkulu yaralımız dışında gayrı vatandaşlarımızın umumi durumları mebzul, seçkin çetin sorunları yok.” bilgisini paylaştı. Düzce Çay Mahallesi’nde oturan 63 yaşındaki Bağlılık Çengel’in, yaşanan depremin peşi sıra panik ve korkuya kapıldığı ve geçirdiği kalp aksesi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

“CUMA GÜNÜ DA OKULLARI TATİL YAPTIK”

Düzce Valisi Cevdet Atay yer genelinde eğitim öğretime 24 Son Teşrin 2022 tarihinde 1 dönüş vuzuh verildiğini açıklamasının peşi sıra 25 Son Teşrin 2022 tarihinde birlikte okulların dinlence olduğunu açıkladı. Vali Atay toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Canan öğrenciler okullarımı cuma namazi günü bile tatil yaptık. Pazartesi haset okullarımızda ahbaplık etmek için” şeklinde paylaşım yaptı. Böylelikle 24-25 Teşrinisani 2022 günleri Düzce’da el genelinde cemi okullarda eğitime vuzuh verildi.

Share: