NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin kabil olan bildirme bodur sürede onaylanması için çokça çalışıyoruz”

– NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg: “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin mümkün olan en gelişmemiş sürede onaylanması amacıyla çok çalışıyoruz”

BRÜKSEL – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD önderliğindeki Ukrayna Defans Bağlantı Grubu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin kabil olan bildirme kısa sürede onaylanması için çokça çalışıyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’birlikte ESIR önderliğindeki Ukrayna Defans Bağlantı Grubu Toplantısı öncesinde majör açıklamalarda bulundu. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile ilgilendiren mütekellim Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç zaten NATO’ya çokça mail ve entegre reşit ülkeler. Zımnında anne soru, Finlandiya ve İsveç’in üyeliğinin gelişigüzel onaylanıp onaylanmadığı değil. Burada ana istifham, her ikisinin üyeliğinin birlikte yeryüzü kısa sürede onaylanmasıdır. Rastgele iki ülkenin bile unsur olacağından eminim. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin benzer olan yer gücük sürede onaylanması için çok çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kahramanmaraş’ta meydana mevrut depremler nedeniyle Defans Bakanı Hulusi Akar’ın katılmadığı toplantıda Türkiye’yi, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Sefirikebir Anlaklı Levent Gümrükçü hile ediyor.

Share: