Myanmar’ın devrik lideri Suu Çii’ye “seçimlerde sahtekarlık” davasından 3 yıl henüz delik cezası

KUALA Myanmar’de 1 Gücük Ay 2021’da ordunun darbeyle yönetimi ele geçirmesinin arkası sıra gözaltına alınan ve mevkufiyet tıntın devam eden yatık önder Aung Şan Suu Çii, seçimlerde sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada bile suçlu bulunarak 3 yıl elan delik cezasına çarptırıldı.

Myanmar Mahkemesi, yatık lider Suu Çii’yi seçimde hile yapmaktan başı yerde buldu ve bu zamana kadar farklı davalardan aldığı dam cezalarına katma adına üç yıl daha cezaevi cezasına çarptırdı.

Söz konusu kararla aldığı 3 sene mapushane cezası, daha geçmiş değişik davalardan aldığı 17 sene hapis cezasına eklenirken yatık liderin, askeri yönetimin 2023’te yapılmasına söz verdiği seçimlere katılabilme şansını bile ortadan kaldıracağı şeklinde yorumlandı.

Eski Suu Çii hükümetinden iki bakanlar kurulu üyesi üstelik benzeri davadan yargılanarak 3’er sene mapushane cezasına çarptırıldı.

175 yıla kadar mapushane cezası alabileceği belirtiliyor

Askeri duruşma, bu zamana büyüklüğünde 11 nöbet usulsüzlük suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin yöntemsizlik davasında ilk kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar akçe ve değerli algı almakla suçlandığı usulsüzlük davasında, 5 yıl mahpushane cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne kadar gayrikanuni telsiz ithal eylemek ve bulundurmak, halkı isyana isteklendirmek ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 sene dam cezasına çarptırılmıştı.

Devrik lider Suu Çii, yargılandığı 4 ayrımlı usulsüzlük davasından bile başı yerde bulunarak kâin hapishane cezalarına ekleme namına 6 yıl elan hapishane cezasına çarptırılmıştı.

Myanmar’dahi askeri mahkemenin verdiği 3 almanak serencam cezayla alay malay Suu Çii mecmu 20 sene mapushane cezasına çarptırılmış oldu.

Devrik şef, 5 yolsuzluk soruşturmasıyla henüz karşı karşıya bulunuyor.

Suu Çii’nin, darbeyle başa geçen askeri yönetimin namına yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi yerinde 175 yıla büyüklüğünde mapus cezası alabileceği rapor ediliyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik gerilim yaşanmasının peşi sıra 1 Gücük Ay 2021’bile yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii başta görünmek üzere, güçlü haddinden fazla izinli ve kudret partisi yöneticisini gözaltına almış ve benzeri yıllığına yabansı nakız ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üstünde can hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin dirilik gözaltına alınırken 10 binin üzerinde yaşama halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok dirilik hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde can dahi gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si yavru 114 siyasal mahkum için idam kararı verdi.

Share: