Myanmar’da bozuk mebus 173 yıl dam cezasına çarptırıldı

Myanmar’da mahkeme, 1 Şubat 2021’dahi ordunun darbeyle yönetimi ele geçirmesinin arkası sıra gözaltına alınan ve tutukluluk gayrimeskûn bitmeme eden devrik şef Aung Şan Suu Çii’nin partisinden ayrımsız milletvekiline 173 sene mapushane cezası verdi.

Myanmar’da askeri yönetimin kontrolündeki mahkeme, devrik lider Suu Çii’nin partisinden eski mebus Win Myint Hlaing’i terörizmden başı yerde bularak 148 sene hapisle cezalandırdı.

Böylelikle, daha önce 25 yıl dam cezası verilen Hlaing’in bütün cezası 173 yıla çıktı.

Kalabalık yönetimindeki cesamet medyası, 51 yaşındaki Hlaing’in, cephane topladığını ve yerli savunma gücünü desteklediğini tabir etti.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Gücük Ay 2021’de yönetime umum koymuştu. Kalabalık, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Şan Suu Çii ilkin koyulmak üzere, it canlı çok mezun ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış ve benzeri yıllığına yabansı çözme ilan etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve başkaldıran gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üzerinde yaşama hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üstünde kişi halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Müzaheret Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla can hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde birey dahi gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si yavru 114 politik mahkum için ölüm cezası kararı verdi.

Share: