Muş’ta midesinde tümör mevcut sayrı ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta ateş parçası ve 2 yıldır midesinde ur bulunan 68 yaşındaki Stabil Polat, Muş Şevket Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Mide ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere giden 8 yavru babası Çelik’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Operasyon olmayı kabul etmeyen fakat tıpkısı süre önce rahatsızlanması üstüne Muş Ihtişam Hastanesine kaldırılan Çelik, burada 5 saat süren mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Beklenti Ulusoy, gazetecilere, tıpkısı süre evvel gene rahatsızlanarak hastaneye getirilen Polat’ı şipşak ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı kabul etmediği amacıyla 2 ayda bir hastanın soluk değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Ilkin hastaneye birçok sefer gelen hastamıza zaman takviyesi yapıldı. Tutkun en üst geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Göden adamakıllı küşade ve kanaması vardı. Ameliyattan ayrıksı şansı yoktu. Önsezi hastası olduğundan zaman sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı çokça riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu birlikte söyledik. Ailesi kabul etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Bilahare uzun bağırsakları kemirmek borusuna bağladık. Kısaca 5 saat süren başarılı tıpkı cerrahi müdahale oldu. Böyle riskli benzeri ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk defa hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’üstelik mide kanaması geçirdiğini belirten Yunus Çelik ise Muş ve belde illerdeki birçok hastanelere götürdüğü babasına göden kanseri tanısı konulduğunu ve cerrahi müdahale olmasına karar verildiğini anlattı.

Babasının ameliyat gelmek istemediğini tamlayan Polat, “Babam birkaç devir evvel rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın yardımıyla adamakıllı tıpkısı işler yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim amacıyla çok bol oldu. Bambaşka tıpkı ilde yapılsaydı parasız yakınları için birlikte dümdüz olmayacaktı. Başarılı ayrımsız işler yaptılar. Şu anda babamın afiyet durumu gani. Doktorlarımıza ve havari olan sayrılarevi personeline haddinden fazla teşekkürname ederim.” diye konuştu.

Share: