Musk’tan BENDE Kongresi’ne çağrı!

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği arızi ve kayıt taşımalarında geçer not araçların şita lastiği takmaları, illerin çekicilik ve iklim şartlarına bakarak yılın belli dönemi için mecburi tutuluyor. bahis konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere da devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanında Güven Genel Müdürlüğü, Kurnaz Genel Komutanlığı, Tecim Bakanlığının çizi kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetleme birimlerince yapılıyor.

1 Nisan 2022’ye kadar bitmeme edecek

Kış lastiği arızi zorunluluğu yarın başlayacak ve 1 April 2022’ye kadar bitmeme edecek.

Kurala münasebetsiz araçların sürücülerine 846 lira ukubet kesilecek. Şita lastiği takmama cezası, Hazne ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden valüasyon oranı çerçevesinde 1 Sülale 2022 bakımından güncellenecek.

Flama 7 derecenin altına düştüğünde geçilmeli

Gelgel sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren şita lastiğine geçilmesi gerekiyor. Şita lastikleri, 7 ile nakıs 40 rütbe arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi karşılayıcı ferah tıpkısı bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı ense desenlerine cemaat bulunuyor.

Kış lastiği, antipatik havalarda yaz lastiğine göre yüzde 50 daha bol kere hakimiyeti sağlıyor, fren mesafesini dahi yüzde 50’ye kadar kısaltıyor.

Kış lastiği değiştirme ücreti 80 liradan başlıyor. Lastik oteli hizmeti tasarruf ücreti, korse değişimi dahi dahil 200-250 lirayı buluyor.

Otomobillerde kış lastiği fiyatlarının ebatlarına bakarak değişiklik gösteriyor. Türkiye’de yeryüzü çokça mergup kapsam olan 205/55 R16 ölçüdeki şita lastikleri 400 ile 800 lira denk aralığında satışa sunuldu. Lastik sökme yakışmamış ücretleri, binek araçlar için 80-120 liralık, SUV ve hafif ticari vesait için 100-150 lira aralığında değişiyor.

Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 100-120 lira düzeyinde uygulanıyor. Bir Nice bayide, söküm topluluk ve korse oteli hizmeti paket yerine veriliyor ve bu iki bakım 200-250 liraya sağlanıyor.

Share: