Muş’a Revan Garo Paylan, Tarihi Manastırın Ahır Adına Kullanılmasına Aksülamel Gösterdi: “Temas Tip İnanca Hakeza mi Saygılısınız”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Van’ın ardından Muş ve Bitlis’teki tarihi manastır ve kiliseleri inceledi. Paylan, Surp Garabed Manastırı’nın mahzeninin dam namına kullanılmasına, “Seçkin makule güvence saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her cins teminat böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam yerine kullandırarak mı inançlara saygılısınız?” sözleriyle tepki gösterdi.

Garo Paylan, Türkiye’nin metin çok bölgesine her an kültürel varlıkların korunmasına ilgi çekeceğini ve incelemelerde bulunacağını açıkladı. Paylan, bu kapsamda önceki yerine Van’daki tarihi manastır ve kiliseleri mülakat etti. Paylan, Van’ın arkası sıra Muş’ta mevcut Surp Marine Kilisesi, Surp Arakelots Manastırı, Surp Garabed Manastırı ve Surp Hovannes Manastırı’nı inceledi.

Tarihi manastır ve kiliselerde definecilerin kızıl ararken eserleri halel ettiğini belirten Paylan, yetkilileri korunması konusunda çağrı yaptı. Paylan, bin yılın üstünde tarihi olan ve ayakta artan; bölgenin bildirme muhteşem akide merkezleri beyninde sevgili Muş Surp Garabed Manastırı’nı etti.

Paylan, manastırın yıkıldığını; ayakta artan sonuç bölümünün da köylüler eliyle dam yerine kullanıldığını söyledi. “Dünyanın neresinde bir inanç mabedi böylesi tıpkı kadere ayrılma edilmiştir? Hristiyanlara ilgili tarihi mabetlerinin dam olarak kullanılmasında kötülük görmeyen vicdanı sorgulamak hepimizin boynunun borcu” sözleriyle duruma aksülamel gösteren Paylan, Muş Surp Garabed Manastırı’ndan iktidara şöyle seslendi:

“Muş’un kültürel varlıklarının en önemlilerinden biri olan Surp Garabed Manastırı’nın bin yılı aşkın hikayesi var. Ancak bugün Surp Garabed Manastırı’nın mahzeni ahır namına kullanılıyor. Rastgele türlü güvence saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her türlü teminat böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam adına kullandırarak mı inançlara saygılısınız?”

Yetkililere manastırın himaye altına alınması çağrısı yapan Paylan, “Hükümete buradan davet yapıyorum. Derhal bu tarihi tapınağı korumak üzere muktezi tedbirleri cebin. Bu konuda alay malay çalışalım” dedi.

Paylan, manastır ve kilisenin tarihi taşlarının eş yapımında kullanıldığını söyledi.Share: