Motorin fiyatında tenzilat

Akaryakıt fiyatlarının seçkin periyot artması ve bire bir deponun 1.500 liraya dolması çevirici sahiplerini ayaklanma ettirirken, bu yıl araştırı ücretlerine yüzdelik 36, zorunlu finansal sigortaya dahi yüzdelik 37.5 zam geldi. Susturucu ölçüm ücreti bile 110 lira oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise yılbaşında yüzde 25 oranında arttı. Sözcü’den Başak Kaya’nın habnerine bakarak akaryakıt, sigorta, taharri, egzoz takdir ve MTV, şalter sahipleri üzere iri denge haline geldi. Ilişki atfetmek cesurluk isterken aracı olan tıpkı kişinin üzerindeki yüklerin boyutları şöyle:

AKARYAKIT ZAMLARI

Mart 2022 bakımından dahi sonuç 3 ayda benzine yüzde 102, motorine yüzde 113, LPG’ye yüzde 29 bindirim elan yapıldı. Sonuç zamlarla motorinin litresi 22.84 TL, benzinin litresi ise 20.35 TL’ye ulaştı. Böylecene 60-65 litre deposu olan tıpkı vasıta yaklaşık 1.500 liraya dolmaya başladı. CHP Çeltek Saylav Özkan Yalım, “Vesile sahipleri fahiş akaryakıt ücretleri ile çeyrek antrepo yakıt bile alamıyor” dedi.

DIL TETKIK

İki yılda aynı yaptırılması gereken açacak muayenelerinin fiyatları de yüzdelik 36 arttı. Serencam zammın arkası sıra otobüs, kamyon, çalımlı ve tanker üzere 686 liralık, otomobil, minibüs, kamyonet için 507 liralık, traktör ve motosiklet için 258 teklik ecir alınıyor. CHP Adana Mebus Burhanettin Keder “Vatandaşlar fahiş fiyatlarla karşılaşıyor” dedi.

Vesait amacıyla yaptırılması müstelzim mecburi mali sigorta ücretleri yüzdelik 37.5 arttı. Mecburi sigortada en bağan rakam 1.103 teklik oldu. Bu tutar 5 bin 592 liraya büyüklüğünde yükseliyor. CHP Ankara Mebus Nihat Yeşil, “Çevirici sigortası ücretleri erdemli miktarlarda arttı. Trafikte sigortasız dolaşan komütatör sayısı bile çoğaldı” dedi.

Sigorta eksperleri TÜSED Bahar Çalıştayı’nda benzeri araya geldi

 

2021 yılında sigortalı çalışan sayısı arttı

 

Sigortasız yüreklilik seçeneği geliyor

 

Share: