Milli servet elverişsiz dışına çıkmasın diye niteleyerek eldiven üretiyorlar

Milli dünyalık mahdut dışına çıkmasın diyerek eldiven üretiyorlar

Dünyanın sınırlanmış şaman mili üretimi yapan endüstri kuruluşlarından biri olan ESTAŞ, Türkiye’nin nitril eldivende dışa bağımlılığını ortadan bağışlamak üzere pandemiden buyana ellik üretiyor

SİVAS – Dünyanın mahdut şaman mili üretimi işleyen uran kuruluşlarından biri olan ESTAŞ, Türkiye’nin nitril eldivende dışa bağımlılığını ortadan fethetmek için pandemiden buyana ellik üretiyor.

Sivas’ta 1977 yılında kurulan Türkiye’nin önceki bambaşka (şaman) mili üreticisi olan ESTAŞ, dünya pazarında bu alanda adından bayram ettirmeye bitmeme ediyor. Dev otomobil firmalarına ve Formula pistlerindeki hususi takat sınırı araçlarına yaptığı kam mili üretimle dikkat calip firma, çok ayrımlı ürünlerde bile ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kısaltmak üzere im yelpazesini geliştiriyor.

Eldivende dışa bağımlı olduğumuzu pandemide anladık

Dünyayı kasıp kavuran pandeminin önceki günlerinde ülkemizde had safhaya ulaşan maske ve eldiven ihtiyacından sonra, bu ürünlere dışa tabi olduğumuzu ortaya koydu. Türkiye’dahi nitril eldiven üretimi yapılmadığını öğrenen firma yetkilileri, kar amacı gütmeden ülkenin bu alandaki dışa bağımlılığı ortadan temizlemek için nitril ellik üretimine başladı. Pandemiden bu yada ellik üreten firma ithalatçısı olduğumuz bu üründe ülkemizi dış satımcı ülkeler arasına soktu.

Yılda 330 milyon dolar hariç gidiyordu

ESTAŞ Umumi Müdürü Osman Mavuş, bu tuhaf eldivenlerin Türkiye’de almanak 330 milyon dolarlık benzeri ithalatı olan bir nişane olduğunu söyleyerek, “Şirketimiz hele ihracat ve ithalata müteveccih ürünlerin evcil ve millileşmesi yönünde az çok mücahede gösteren benzeri müşareket. Bu çerçevede de Covid zamanında bile şirketimiz böyle aynı eksikliği hissetti ve ilerde de bu kalıp sıkıtılar yaşamamak amacıyla hakeza aynı envestisman yaptık. Türkiye’birlikte elan geçmiş üretime geçip kapatan firmalarımız da oldu. Bizde Nitril ellik üretimine başlamış olduk. Hele yerleştirici bire bir incelmemiş malzemesi bahis konusu ve Türkiye’üstelik almanak 330 milyon dolarlık tıpkısı ithalatı olan bir iz. Oran büyüklerimizin desteğiyle da bu alanda belli aynı meydanlık alacağız. Bakanlıklarımızın bu konuda kısık destekleri var ve genişlik nihayetince de ithalatı azaltıcı benzeri yönünü görüyoruz akabinde da Avrupa’dahi uzak doğunun hakimiyetini kıracak şekilde yürümeyi planlıyoruz” dedi.

“Değişik ithal ürünlere göre henüz dayanabilen”

Ürettikleri eldivenin değişik ithal ürünlere göre daha dayanıklı olduğunu söylen Mavuş, “Nitril eldivenler acar yapıdadır, genişlik yüce özelliği bu. Nedeniyle lateks protein alerjisi olan insanlar bu eldivenlerden kullanması gerekiyor ve sizi bir nice geçici hastalıktan üstelik havari özelliğe eş. Türkiye’bile üstelik bunu hem bitiren yerine hem da Avrupa’ya lojistik açısından üstünlük adına görüyoruz. Tığ mahsus standartlara göre üretim yapıyoruz. Diğer ithal ürünlere bakarak hem peklik üstüne hem bile bulaşan hastalıklara alın gözetme noktasında karşılaştırma kabul edilmez tıpkısı üstünlüğe sahip. Bunu da kamu kurumlarımızın yerli ve milli ürünleri tercih etmesi durumunda hem kendilerine ispat etmiş olacağız hem üstelik burada artık herif çalıştırıp istihdam sağlamış olacağız. Şu anda saatte 10 bin kapasiteli üretimimiz, yanına 4 devam daha istihsal hattı eklenebilecek kapasitemiz var. ARGE bölümümüzde birlikte ürünün kalitesini artıracak şekilde çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Share: