Millet İş Hanı’nda boşaltma muamması

Ankara’nın yer çarkıt çarşılarından Ulus İş Hanı içerisinde kimliğini ve ne kurumdan geldiğini açıklamayan benzeri güç, mezun olduğunu söyleyerek bir kuyumcuyu cebren boşaltma etmeye çalıştı. Çarşı esnaflarından Bircan Hazer, “Egemenlik var kesinlikle buradan çıkacaksınız diyorlar ve kimlik ibraz etmiyorlar. Tehditkar tıpkı şekilde, ‘Tığ görevimizi yapıyoruz, kimesne bize karışamaz dediler” dedi.

İddialara bakarak, Ankara’nın tarihi çarşılarından biri olan Kavim İş Hanı içerisinde, “Cevahirci Kıray” isimli tıpkısı dükkan kimliğini ve nerden geldiğini belirtmeyen bire bir şahıs yoluyla cebren tahliye edildi. Çilingirle kapıyı açmaya çalışan eş, komşu esnafların itirazı üzerine dükkan sahibini bekledi. Cevahirci sahibi geldiğinde ise çabucak dükkanı boşaltmaları gerektiğini ifade ederek içeriyi boşalttı. Bitişik esnafların üstelik sayesinde Cevahirci Dilaver Biçer belli tıpkısı ecir ödemesinden sonra tahliyenin durdurulabileceğini öğrendi. Bunun konusunda rastgele bilgilendirme yapmadan dükkanı boşaltmaya çalışan şahıs, ortadan kayboldu.

“Bana hastalık böyle gâvurluk ettiler anlayamadım”

Kuyumcu Dilaver Biçer, “Bizi on yılı doldurduğumuz amacıyla çıkartıyorlar. Kanunda kaidede bu varmış ama biz vergimizi kiramızı ödüyoruz. Bana dükkanı boşalt diyerek çabucak gelindi. Bire Bir tarih verilmiş amma avukatım bana bilgi vermedi. Bana illet hakeza zulüm ettiler anlayamadım. Biz, bunun tıpkısı yolu yordamı var mı yer azından onu söyleyin dedik. Tek yardımcı olunmadı ve yönlendirme yapmadı” diyerek konuştu.

“Dükkanımızı zorla boşaltma ettiler”

Çarşı esnaflarından Bircan Hazer ise, “Sabah saatlerinde burada tıpkısı cıvıl cıvıl oluştu. Arkadaşlar kimlik ibraz etmediler. Nerden geldiklerini söylemediler. Ellerinde yemeden içmeden dosya vardı. Dükkanı açmaya çalıştılar. Dükkanın kiracısı burada değildi. İzin vermedik, dedik ki ‘kendisine ulaşalım, gelsin onun nezaretinde zaruri olan işlemleri yaparsınız’. Esnaf arkadaşımız geldi. Ama çok çabuk etmeye ve bir dakika ilk boşaltma etmeye çalışıyorlar. ‘Hâkimiyet ver banko buradan çıkacaksınız diyorlar’ ve kimlik ibraz etmiyorlar. Tehditkar aynı şekilde, ‘Biz görevimizi yapıyoruz, kimesne bize karışamaz dediler’. Biz devir kazanmaya çalışıyoruz, avukatımıza ulaşmaya çalıştığımız halde tek kelimeyle dükkanımızı cebren boşaltma ettiler” ifadelerini kullandı.

Mağdur Delikanlı Biçer’ mağara eşi Okumuş Biçer ise, ki olduğu muhtemelen sıfır tıpkı şahsın muamelat özne memuru çabuk ettirip işlemi hızlandırmaya çalıştığını, boşaltma işleminin durdurulma imkanı varken işleminin nasıl durdurmaları gerektiğini açıklamadıklarını tabir etti. – ANKARAShare: