Michel-Tokayev görüşmesi: Kazakistan’ın Avrupa-Itidalli Asya arasındaki jeopolitik konumu

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel bugün Kazakistan Reisicumhur Kasım-Cömert Tokayev ile Astana’da aynı araya geldi. İki şef, kıymetli hammaddeler üstüne Mutabakat Zaptı imzalayacaklarını duyurdu. Görüşmede SU imalatçılarının Kazakistan’a taşınmasına ve ülkenin Avrupa- Mutedil Asya beyninde erişim koridoru olarak jeopolitik özelliğine özen çekildi.

SUTAŞ Konseyi Başkanı Charles Michel bugün Kazakistan’ın başkenti Astana’ya mücahede ziyaretinde bulundu ve Kazakistan Reisicumhur Tokayev ile görüştü. İkili eş basın açıklaması yaparak AB ile Kazakistan arasındaki Gelişmiş Paydaşlık ve İşbirliği Anlaşmasının (EPCA) parçalanmamış kendisine uygulanması konusunda anlaştı. Buna bakarak iki lider mail zamanda bulunmaz metalleri içeren ‘kritik hammaddeler (CRMs)’, piller ve ‘hidrojen ayar zincirleri’ üzerine Mutabakat Zaptı imzalayacaklarını duyurdu. Açıklamada Uzlaşma Zaptıyla AKARSU yatırımlarının Kazakistan’a çekileceği rapor edildi.

KEZ İMALATÇILARI KAZAKİSTAN’A TAŞINACAK   SUTAŞ yaptırımlarının üçüncü ülkeleri kapsamadığına ilgi çekilen açıklamada “Ürünleri yaptırıma bağımlı olmayan Avrupalı imalat şirketlerinin Kazakistan’a taşınması” konusunun görüşüldüğü vurgulandı. Bu şirketlerin yaptırım makbul Rusya’dan çıkan KEZ şirketleri olup olmadığı konusunda bilgelik verilmedi.AVRUPA İLE ÖLÇÜLÜ ASYA ARASINDAKİ ULAŞIM KORİDORUGörüşmede, Kazakistan’ın jeopolitik konumu göz önüne alındığında Avrupa ile Orta Asya arasında uluslararası erişim koridorlarının genişletilmesinin ve Trans-Barış Uluslararası Taşımacılık Güzergahının sunduğu fırsatları değerlendirmenin önemine dikkat çekildi.AB Konseyi Başkanı Charles Michel ziyaretiyle ilgilendiren yaptığı açıklamada “Orta Asya ve Avrupa birbirine yaklaşıyor ve giderek daha aşkın birbirine sadık ayla geliyor. Kazakistan, AKARSU üzere çok balaban tıpkısı ortaktır” dedi.

Share: