Metil alkolde her yudum ölüme daha çok yaklaştırıyor

Mersin Ağacı Kent Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Ivedili Tıp Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, metil ispirto kayran kişide müşahede fonksiyonlarının kaybedilmesinin yanında çöz sistemi ve uykuluk fonksiyonunun bozulması ile böbrek yetmezliğine yönelik toksik etkilerin 6-8 saatte ortaya çıkabileceğini söyledi.

Yüzbaşıoğlu, AA muhabirine, yapmacıklı şarap tüketen kişilerin sıkça metil etanol zehirlenmesi şikayetiyle ivedili servislere başvurduğunu söyledi.

Metin alkolün alelumum sanayide kullanıldığını vurgulayan Yüzbaşıoğlu, “İyi bire bir kimyacı değilseniz metil ile içkide kullanılan etil alkolü fark ika şansınız namevcut. Metil alkolden hazırlanmış içkiler, kokusundan, renginden veya tadından ayırt edilemiyor.” dedi.

Yüzbaşıoğlu, metil etanol zehirlenmesinin değişik belirtilerle ortaya çıkabildiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Metil alkol, kanımızda ve karaciğerimizde parçalandıktan sonraları ortaya çıkan maddeler, vücudumuzun umum sistemlerine kötülük vermek istiyor. Kişinin bilincinin kapanması veya uykuya eğimli olması, ser ağrısı, sara nöbetleri ve görme problemleri yaşaması metil etil alkol zehirlenmesini gösteriyor. Görme fonksiyonlarında sürekli bozulmanın yanı sıra çöz sisteminin ve karaciğer fonksiyonunun bozulması ile böbrek yetmezliğine müteveccih toksik etkiler ortaya çıkacaktır. Metil etanol düzlük kişide bu şikayetler 6-8 saatte görülebilir.”

Erken engelleme mehabetli

Metil ispirto zehirlenmesinde er müdahalenin koskocaman olduğunu dile getiren Doç. Dr. Yüzbaşıoğlu, tedavi sürecinin teferruatlı ve stabil olabileceğini aktardı.

Yüzbaşıoğlu, metilin sunu ufak kullanımının de ağırbaşlı keyif sorunlarına kat açabileceğine dikkati çekerek, “Metil alkolün kısaca 1-2 kaşık kullanılması da görme fonksiyonlarının tamamen kaybedilmesine, bu seviyenin konusunda çıkılması ise ölüme yaklaşılmasına el araç. El arasında ‘bire bir duble’ namına tabir edilen içki da ahiret yolculuğu için yeterlidir. Zımnında zehirlenmelerde ilk bardağın de ölümle sonuçlanabileceğini bilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Sahte içkiden ırak durulması gerektiğini belirten Yüzbaşıoğlu, metil ispirto zehirlenmesi hasarlarının giderilmesinin print olduğuna belen etti.

Yüzbaşıoğlu, alışılagelen şarap ile sahtesinin karıştırılmasının çetin olduğunu belirterek, “Şahıslar, sahte içkinin yanı sıra normal içkiyi kullandığında ‘panzehrini’ almış kabilinden görüyorlar ama genişlik böyle değil. Bu şekilde hastalığı saklasalar de ayrımsız müddet sonra toksik etkiler daha kırıcı oluyor. Hastalar, ivedi servislere elan geç geldiği için geç tedaviye sınırlı kendisine daha sürekli hasarlarla karşı karşıya kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Share: