Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente sel ve seylap uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, iç ve maşrık kesimlerinin modüler ve vadi kayran çok bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve maşrık akarsu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik atılmak için aralıklı boğanak ve meydan düz gök curcunalı boğanak yağışlı, başka yerlerin beş altı bulutlanmış ve celi geçeceği oranlama ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 mülk üzere soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarı verildi.

HÂKIM VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile zamanla Şarki Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerli namına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara cebin (şırakkadak baskin, seylap, yıldırım, yağmur simultane kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili aheste durumlarda kullanılıyor. Bu renkte durum edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok müdebbir olunması, aktüel meteorolojik şerait ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “potansiyel kızdırma durumu”na işaret ediyor. Oranlama edilen meteorolojik olay sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat konusunda titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: