Meteoroloji’den bora uyarısı! 4 havza, gök curcunalı sağanak yağışın etkisi altına girecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak, 4 bölgede gök patırtılı boğanak yağış bekleniyor.

MARMARA, VELI, AKDENİZ VE KARADENİZ ETKİLENECEK

Rapora bakarak ülkemizin yıldız, bağırsak ve günindi kesimlerinin modüler ve meydan yer haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın doğu akarsu, Gün Batısı Akdeniz, İç Küçük Asya (Sivas ve Kayseri dünya), Günindi ve Ölçülü Karadeniz, Şark Karadeniz kıyıları, Afyonkarahisar, Denizli, Adana ve Mersin çevreleri ile Hatay’ın yan kesimlerinin boğanak ve gök ses bora yağışlı, başka yerlerin birkaç bulutlu ve meydanda geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Cıvıl Cıvıl ve Giresun çevrelerinde yerli olarak akva olması bekleniyor.

SICAKLIK DEĞİŞMEYECEK

Hava sıcaklıklarında mefret aynı fark olmayacağı hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın genellikle şimal ve kuzeybatı, yurdun güney ve gün doğusu kesimlerinde güneyli yönlerden ölçülü kuvvette; Marmara ile Bucak Ege’de şimal yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) namına esmesi bekleniyor.

Yağışların; bu sabahleyin saatlerinde Kalaba ve Giresun çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden dominant, taşma, yıldırım, göçü, yağış takkadak kuvvetli rüzgar, domestik komple yağışı kadar olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgarın; Marmara ile Kıran Ege’de şimal yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden ağaç ve ağaç devrilmesi, yapı uçması ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

Share: