Mersin’deki Dana Adası’nda plonjon turizmi yaygınlaşıyor

Mersin’bile havza turuna çıkanların semavi denizi ve yeşil doğasıyla yeğleme ettiği Dana Adası, akarsu şeş zenginlikleriyle birlikte plonjon tutkunlarını ağırlıyor.

Silifke ilçesi açıklarındaki Dana Adası, mıntıka turlarıyla Maşrık Akdeniz’i gezen yerel ve ecnebi turistlerin geçmiş duraklarından biri oluyor.

Maviyle yeşilin birleştiği doğasının beraberinde su şeş zenginlikleriyle birlikte öne çıkan cezire, dalgıçlara ve değme plonjon eğitimi alanlara aile sahipliği yapıyor.

Hazırlıkların arkası sıra suya şekil katılımcılar, Akdeniz’in altındaki yaşamı gözlemleme şansı buluyor, doğal resifleri ve deniz canlılarını inceliyor.

” Herhangi Bir antlaşma farklı canlılara rastlama şansımız oluyor”

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz, AA muhabirine, Dana Adası’nın bölgenin sunma gözde plonjon noktalarından biri haline geldiğini belirtti.

Ada ve çevresinin dalışa makul olduğunu belirten Günöz, “Adada, rastgele hava koşulunda çokça abat dalış yapabileceğimiz, teknenizi akla yatkın şekilde demirleyebileceğimiz alanlar mevcut. İleri seviyedeki dalgıçlar ile dalışta uzmanlaşmak isteyenler için 40 metreye büyüklüğünde yoğun dalış denemelerinin çokça şen yapılabileceği benzeri kayran. Burası, canlılığın bereketli olduğu bölgelere da ehil.” dedi.

Günöz, bölgedeki değme dalışta ayrımlı şeyler keşfettiklerini vurgulayarak, “Ihtimal burada 1000 nöbet dalış yapmışımdır amma 1001. dalışımda üstelik ayrımlı şeyler görüyorum çünkü burası akışmaz benzeri vadi değil, daim kıvrak benzeri ortam var. Gelişigüzel antlaşma farklı canlılara rastlama şansımız oluyor.” ifadesini kullandı.

Dalışlara domestik ve ecnebi turistlerin ilgisinin arttığını dile getiren dalış eğitmeni Günöz, şunları kaydetti:

“Burada alelumum Adana, Çorum ve Niğde’den mevrut misafirlerimiz oluyor. Terbiye üzere Ankara ve İstanbul’dan dalgıçlar da geliyor. Rastgele hafta düzenlediğimiz dalışlarda 20’ye andıran Zalim misafirimiz oluyor. Bunların birçoğu sınama dalışından bilahare eğitim alarak dalgıçlarımıza katılıyor.”

“İsmini bilmediğim birçok balık türünü gördüm”

Rusya’dan dinlence üzere kente mevrut Sonya Sergeyeva, suyun altındaki zenginliği beğendiğini belirterek, “Bu bölge haddinden fazla domuzuna, inanılmaz tıpkı doğası var. Su altını de beğendim. İsmini bilmediğim birçok balık türünü gördüm. Kâffesi haddinden fazla fena hâlde ve farklılardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı ülkeden mevrut Kiryal Miroşnikov dahi detaylı yıllardır dalışla ilgilendiğini anlatım ederek, ” Türkiye’yi ve Mersin’i haddinden fazla sevdim. Buranın denizi çok temiz, suyun şeş çokça ayrımlı ve adamakıllı. Bölgedeki balıklar ve su altı canlıları çok rabıta çalımlı.” dedi.

İstanbul’dan mevrut tatilcilerden Gamze Şans Altındağ ise ilk defa katıldığı plonjon etkinliğinde rengarenk balıklarla karşılaştığını kaydetti.Share: