Mersin merkezli 3 ildeki FETÖ operasyonunda yakalanan 14 meşkûk azade bırakıldı

Mersin merkezli 3 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) güncel yapılanmasına müteveccih operasyonda gözaltına alınan 14 keleş hakkında adli arama tedbirleri uygulandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Bölüm Müdürlüğü (TEMA) ekiplerince, 8 Kasım’birlikte FETÖ’nün aktüel yapılanması ortamında canlılık yürüttüğü iddia edilen 15 şüpheliye yönelik Sazak, Hakkari ve Kars’ta düzenlenen operasyonda yakalanan 14 zanlıdan 7’si, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra salıverildi.

İşlemleri tamamlanan, aralarında etken kendisine görev özne askeri personel ile eski askeri meslek öğrencisi, zor hoca, meslekten ihraç edilmiş polis güçleri ve bilirkişi çavuşun bile olduğu 7 ibret adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki ifadelerinin peşi sıra gözetleyici barış ukubet hakimliğine gönderme edilen 7 çirkin için 1’i karı hapsi tevessül etmek amacıyla adli kontrol tedbirleri uygulandı.

Polis firari şüpheliyi ihata etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Operasyon

Mersin Güven Müdürlüğü TEM ekiplerince, FETÖ’nün eylem ve faaliyetlerinin açıklanmış edilmesine yönelik başlatılan çalışmalarda, aralarında aktif namına fariza eden askeri personel ile sakat askeri meslek öğrencisi, mütekait hoca, meslekten ihraç edilmiş polis ve bilirkişi çavuşun de olduğu 15 şüphelinin, örgütün aktüel yapılanması süresince hayatiyet yürüttüğü belirlenmişti.

Çalışmalarda, zanlıların, örgütün güya “Marmara kesim imamlarıyla” irtibatta oldukları, şifreli derç yöntemi kullanarak iletişime geçtikleri ve çevrelerindeki başarılı öğrencilerin isimlerini teşkilat mensuplarına bildirdikleri saptanmıştı.

Mersin Ağacı, Hakkari ve Kars’ta 8 Kasım’birlikte planlı eş anlı “Şafak Operasyonu”nda 14 kaba tutulmuş, bu kişilerin adreslerindeki aramalarda tabanca ve çok sayıda sayısal materyal ele geçirilmişti.

Share: