Memleketinin güzelliklerini dörtlüklerle anlatan Karslı çobanın “şiir” tutkusu

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde çobanlık yapan 52 yaşındaki Ağır Dosdoğru Kamer, yaylada hem hayvanlarını otlatıyor hem de koşma yazıyor.

Handere köyünde çiftçilik ve çobanlık yaparak geçimini sağlayan beş mezunu sağlayıcı Ay, AA muhabirine, türkü tutkusu zımnında tahminî 10 yıldır merada efsanevi otlatırken yanında nev ve defter bulundurduğunu söyledi.

“Uçar tıpkısı kelebekten, dereden, ağaçtan etkilenebiliyorsun”

Çetince Selim Kamer, doğada etkilendiklerini koşma namına defterine aktardığını söyleyerek, “2018 yılında ilk koşma kitabımı çıkardım. Ardından ikinci kitabım de bundan sonra. Tabiatla kucak kucağa hayvanlarımı otlatıyorum. Derelerden, taşlardan, dağlardan ve ormanlardan etkileniyorum. Bu şekilde türkü yazmaya devam ediyorum. Uçan tıpkısı kelebekten, dereden, ağaçtan etkilenebiliyorsun.” dedi.

Kamer, doğada saf havada ve sessiz tıpkısı ortamda koşuk yazdığını belirterek, bazılarında aşk ve sevdaya vadi verdiğini dile getirdi.

Şiirlerinin bestelenmesini talip Kamer, “500 şiir yazdım. 300 tanesi iki kitapta yayınlandı. Deminden 200 şiirim var, onların de yayınlanması üzere çalışmalarımı sürdürüyorum.” ifadesini kullandı.

Köylülerden Galibiyet Akbaş üstelik Kamer’ın türkü üstüne yetenekli olduğunu ifade ederek, “Düz ağa bizim köyün hem ozanı hem aşıklık geleneğini yaşatan ve onların izinde gitmeye çalışan birisi. Benim de isteğim, gençlerimiz Harbi ağabeyimizden bu aşıklığı, şairliği öğrenip onun izinden gitmesidir.” diyerek konuştu.

Share: