Meme kanserine özen temizlemek için pembe balon uçurdular

Bicik kanserine özen temizlemek için pembe balon uçurdular

Genel Cerrahi Akademisyen Prof. Dr. Akçay:

“Kadınsak bu kansere yakalanma riskimiz var, erken canlandırma yüce”

ERZURUM – Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde memur hekimler, Bicik Kanseri Haftası dolasıyla farkındalık sağlamak için pembe palavra uçurdular.

Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesi Başhekimliği uğrunda planlı farkındalık etkinliğine Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Fuat Gündoğdu ve hastanede işyar doktor ve personeller katıldı. Etibba, Bicik Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle gökyüzüne pembe balonlar bıraktı. Etkinliğin peşi sıra konuşmaların yapılması üstüne Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesi konuşma salonuna geçildi.

Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Cerrahi Tıp Bölümü Umumi Cerrahi Akademisyen Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, “Bicik kanseri makro benzeri kanserdir. Kadınlar birlikte tanıdık bildirme çoğunluğunu, yüzdelik 30’unu meme kanseri oluşturuyor. Günümüzde 8 kadından birinde bu kanser görülmekte. Kadın girmek çivi başına riziko faktörü. Erkeklerde üstelik görülüyor fakat 100 kadına karşı1 erkekte görülebiliyor. Er canlandırma ve otama ile tamamen bu hastalıktan kurtulmak tür. Gayrı bazen kanserler üzere bunu söylememiz türlü değil ama meme başı kanseri için bunu söyleyebiliriz. Acun da 3 dakikada bir 1 kadına meme kanseri teşhisi konuluyor ve 11 dakikada aynı 1 kadın meme başı kanseri zımnında yaşamını yitiriyor. Herhangi Bir yıl yüzde1-2’lik artma gösteriyor. Türkiye’da 2015 yılı verilerine bakarak her sene 17 -25 bin arası meme kanseri tanısı düz sayrı bulunan. Kadınsak bu kansere yakalanma riskimiz var. yalnız başına bicik muayenesi eke, 20 yaşından sonraları seçkin kadın mutlak ayda 1 öğün göğüslerini etüt etmeleri geçişsiz. 20-40 gözyaşı ortada 3 yılda benzeri, sonrasında de yılda 1 posta doktora başvurmaları lazım. Mamografi tarama mefret, erken teşhis edilirse yüzde 98 oranında kurtulma şansı var. Kadınlarımız korkmasınlar, biyopsilerden korkmasınlar. Er kişileştirme makro” şeklinde konuştu.

Share: