Marmara ve Ege’de 8 ilde boğanak, 4 ilde ise yağan meşgul hayatı kontra yönde etkiledi

Afet ve Ivedili Ebat Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa üzere dönüş zarfında ve akşam saatlerinde sağlam yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde deli dolu olması muhtemel akva yağışlara ilişkin, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın güney ve batısı ile Yıldız Veli’üstelik görülecek sağanak ve gök ses bora yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’da sağlam, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında yer meydan çokça sağlam olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE MEŞGUL YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların arkası sıra kavi çokça ilde sağanak yağış aktif oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’birlikte bora yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’dahi ise su baskınlarının yanında kirci yağışları de hayatı pahal etkiledi.

İZMİR’DE AKARSU BASKINLARI

İzmir’da bugün saat 16.00 sıralarında çalışkan olan sağanak yağış yurttaşlara el anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını da su bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla meşgul olduğu anların düzlük aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların sayrılarevi içerisinde su kirci koridorlarda bata çıka yürüdüğü görüldü. Yağış zımnında trafikte dahi aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE KIRCI VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi marifetiyle zaman amacıyla mahmul ve asuman curcunalı sağanak yağmur uyarısı yapılan Balıkesir ve belde ilçelerinde saat 15.00 sıralarında sağanak yağış başladı. Meşgul ile tuhaf yaklaşık 1 saat canlı olan bora dolayısıyla cadde ve sokaklar baran sularıyla doldu. Akarsu birikintileri dolayısıyla sürücüler zor anlar yaşadı. Yağmuru cadde üzerinde yakalanan vatandaşlar ise tevakki etmek için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde birlikte etkin olan boğanak ve meşbu yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya alın önlemler aldı. Sakil yağan baran sebebiyle çok sayıda eş ve iş yerinin temel taşı katlarını su bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak ters durumlara cebin hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA KIRCI YAĞIŞI

Bursa kent merkezinde gün ortası saatlerinde gün ortası saatlerinden itibaren saha düzlük gök ses bora etkili olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin efdal rakımdaki mahallelerine meşgul yağdı. Keles’te koz kadar yağan dolu hayatı olumsuz etkiledi. Benzeri vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Kirci, ekincilik arazilerine üstelik uymazlık verdi. Eskişehir Toprak Hesap ve Erken Ihtar Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’birlikte metrekareye saatte 75 kilogram yağış düşmesi bekleniyor. Asuman curcunalı bora yağmur zımnında oluşabilecek dominant ve akarsu baskınlarına karşı hem Bursa Valiliği hem da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü, sosyal iletişim araçları hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının değer tarihi bu gece yarısına kadardı, fakat Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden ikinci bire bir ikaz elan geldi. Bursa amacıyla erte saat 23.00’a büyüklüğünde akva yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE YOĞUN VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’birlikte muhtemel yağmur Ezine ilçesinde hareketli oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla gelişigüzel baran başladı. Yağmurun peşi sıra dahi yoğun yağdı. Camlara vuran meşgul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak nedeniyle kâh caddelerde su birikintileri oluştu. Amiyane Endüstri Sitesi’nde dahi sokaklar suyla doldu. Fırtına nedeniyle bazen ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Hassas dikme dalları da gine ekipler vasıtasıyla toplandı.

MANİSA’DA DOLU VE BARAN NEDENİYLE EDISYON ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi vasıtasıyla zaman amacıyla dolu ve gök curcunalı bora yağış uyarısı yapılan Manisa’nın gestalt ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’dahi saat 15.00 sıralarında yağış başladı. Komple ile karışık yaklaşık 1 saat faal olan sağanak zımnında ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen karaca yolunda sürücüler kimi vakit ilerlemekte yük çekti. Yağmura tedariksiz yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar pres anlar yaşadı.Aynı esnafın çöpler nedeniyle tıkanan mazgalı vasıtasıyla açmaya çalıştığı görüldü. Uray ekipleri cadde ve sokaklarda katışıksızlık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte faal olan boğanak günce yaşamı ve trafiği damarı bozuk etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, tutkun yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Odalık Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar yolunda aheste akarsu birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Yıldırım Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde ara sıra karı ve hisse senedi yerlerine su bastı. İl Inanma Müdürlüğü’ne sadık gidiş geliş ekipleri, yolda mütezayit araçlar zımnında Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER ZÜMRE KURDU

Kütahya site merkezine 20 kilometre mesafedeki Pörsümüş köyünde ciddi yağışın arkası sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi üzere birçok noktaya takim kurdu. Albeni sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Mıntıka Adisyon ve Er Uyarı Merkezi’den yapılan açıklamada dahi “Sağlam yağışlar beklendiğinden şırakkadak hâkim, taşma, saika, evcil kirci yağışı ve yağış takkadak kuvvetli rüzgar kabilinden olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonradan şappadak bastıran elem yağış hayatı ters yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde yaklaşık yarım yamalak saat aktif olan yağış dolayısıyla ana yollar ile gâh eş ve hareket yerlerinde akarsu baskınları yaşandı. Ani bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan ara sıra sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde kâin Çözme Kavşağı olarak bilinen güreşçi köprüsü altında oluşan su birikintisinde muhat kaldı. Mahsur küsurat sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda akarsu baskınlarının yaşandığı ocak ve hisse senedi yerlerine bile anına engelleme etti. Merkezefendi ilçesinin kâh bölümlerinin akarsu baskınlarıyla savaşım ettiği anlarda ise site merkezinin yanında Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi bitmeme etti. Yaşanan akarsu baskınlarından bilgisiz olan vatandaşlar, güneşli sıcak aynı yaz gününde park yeri ve sokaklara atak etti.

MUĞLA’DA SAĞANAK YAĞIŞ DIRIMLIK HIRÇIN ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde çevrim ortasında başlayan ve site merkezinde etken olan boğanak yağmur, kırsalda de hayatı menfi etkilendi. Milas için zaman ve ferda için asuman curcunalı bora yağmur uyarısı yapılırken; asuman gürültülü boğanak yağışa cebin tetik olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda larpadak sel, feyezan, sebep, evcil mahmul yağışı ve yağmur simultane kuvvetli rüzgar, hortum mekanizma riski kadar olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te iklim merkezinde kısaca 1 saat süren bora, bazen binaların bodrumlarında akarsu baskınlarına kere açtı. Bora bazı mahallelerde hareketlilik kesintilerine hastalık oldu. Akarsu birikintilerinden geçmeye çalışan gâh vesait arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri şehir içi ve kentler arası esmer yollarında trafikte aksamalara hastalık oldu. Birçok çoban araçlarını iltica etmek amacıyla çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Trafik ekipleri üstelik kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması için say yürütüyor. Kent merkezinde hassas ongun dalları dolayısıyla ulaşımda arıza meydana geldi.Share: