Manisa haberi… Manisa’dahi hayata geçirilen proje çerçevesinde Alaşehirli muhtarlara de sıhhi imdat eğitimi verildi

Manisa’bile hayata geçirilen proje çerçevesinde Alaşehirli muhtarlara de ilk yardım eğitimi verildi

MANİSA Manisa Valiliği koordinesinde, Manisa İl Afiyet Müdürlüğü, Manisa 112 Müstacel Çağrı Merkezi ve Yunusemre Muhtarlar Derneği’nin ‘Maltalık kurtarmakta tığ da varız’ projesi yekpare hızıyla devam ediyor. Alaşehir ilçesindeki 87 mahalle muhtarına ilk yardım eğitimi verildi.

Alaşehir Kaymakamlığı toplantı salonunda planlı ilk yardım eğitimlerinde muhtarlara önce nazari bilgiler verildi ardından birlikte Fethi Sekin Deneyimsizlik Merkezinde kılgılı eğitim bilimi yapıldı. Muhtarlar uzmanlar aracılığıyla anlatılan sıhhi imdat bilgilerini maketler ve birbirleri üstünde uygulama yaparak, bilgilerini pekiştirdi. Toplanmış 2 günde 16 saat terbiye düz muhtarlara ortaklık belgesi ikram edildi. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla 2022 yılı projeleri ortada kabul edilen ve desteklenmeye adalet kazanarak Türkiye’da ilk kez Manisa’bile meri ‘Hanay kurtarmakta bizde varız’ projesinde muhtarlara yetişek veren projenin Eğitim Koordinatörü Emine Özdemir, “Hanay kurtarmakta bizde varız projesinde Alaşehir’e tutkun tekmil muhtarlara ilk yardım eğitimi verdik. Toplamda iki devir süren 16 saatlik eğitimde asıl yaşam desteği, tıkanıklar, kırık, sınık, burkulma, sıcak çarpması, üzüntülü gibi sağlam çokça konuda kuramsal bilgi verdik, sonrasında kullanışlı eğitimler yaparak bunları pekiştirdik.” dedi.

Eğitime katılan muhtarlardan Erenköy Muhtarı Fakirlik Orion, “Asıl yaşam için, gark, tıkanma, yaralanma gibi durumlarda bize koruyucu oldular, kullanışlı ve teorik kendisine bize anlattılar.” derken Esentepe Mahallesi Muhtarı İbrahim Gürer birlikte şunları söyledi: “İlk yardım üstüne iki gündür hem kuramsal hem de kılgılı namına icraat yaptık. Ana dirim desteği, gark, tıkanma gibi konularda bilgilendik. Bize ulama oldu. Faaliyet güzeldi.” şeklinde konuştu. Eğitimin böylece planlı doküman töreninde mütekellim Alaşehir Kaymakamı Alper Faruk Güngör, “Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz önderliğinde başlatılan ‘Avlu Kurtarmakta Bizde Varız’ projesinde, bu eğitim bilimi programları hazırlandı. İlçelerimizde birlikte uygulanmaya başlandı. Amacımız ilk yardım eğitimi kayran insanlarımızın sayısını bırakmak. Burada dahi muhtarlarımız var ve muhtarlarımız mahallenin değme makule sorunlarıyla ilgileniyorlar, bunlardan birisi da keyif sorunları. Bu konuda birlikte sizleri bilgelik sahibi boşaltmak, yetişek almanızı icat etmek amacıyla bu çalışmaları yaptık. Ben bu eğitime ulama veren bütün muhtarlarımıza ve ilimizden gelerek terbiye veren keyif personellerimize teşekkürname ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların arkası sıra eğitime katılan 87 mahalle muhtarına katılma belgesi sunma edildi. Projede özelikle kırsal bölgelerde vatandaşların yaşayabilecekleri seçme keyif sorununda 112 ekipleri gelene büyüklüğünde muhtarların hastaya evvel müdahaleyi yaparak hayata tutunmalarını tedarik etmek amaçlanıyor.

Share: