Malazgirt ve Çakal Armudu kutlamaları amacıyla bin 350 kilometre pedalladılar

Malazgirt ve Çakal Armudu kutlamalarına özen çalmak amacıyla Kocaeli’nden yola çıkan 22 nefis derrace kafilesi, bin 350 kilometrelik yolu pedallayarak Muş’a ulaştı.

12 Ağustos’ta Kocaeli’nden Malazgirt ve Ahlat kutlamalarına gelmek için dayanıklı yolculuğa sâdır bisikletçiler, 11 dönem bilahare Muş’a ulaşabildi. Bin 350 kilometre pedallayarak Muş’a ulaşan sporcular, burada Toyluk ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir ve personeller eliyle karşılandı. Lale Vadisi’nde muhtelif ikramların yapıldığı sporcular, tıpkı müddet burada dinlendikten bilahare Yabani Armut ve Malazgirt’e akıntı için kentten ayrıldı.

Kocaeli’nden tıpkısı farkındalık tesis etmek üzere 16’sı sporcu doğmak için bütün 22 nefis kafilenin bugün Muş’a geldiğini ifade eden Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir, “Iyice bir farkındalığı dile aktarmak üzere arkadaşlar burada. Bisikletle Kocaeli’nden pedallayarak buraya büyüklüğünde varmış oldular. Bizde bugün burada onları karşıladık. İnşallah burada hem Malazgirt’i hem Ahlat’ı konuşma ettikten sonraları kazasız belasız Kocaeli’ne dimdik tıpkı şekilde dönmelerini rüya ediyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Kutlamalar için Yabani Armut ve Malazgirt’te bulunacağız”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik ve Spor Ofis Müdürlüğü Natür Sporları Birimi personeli ve göç sorumlusu Hazar İnce ise kafilenin 22 kişiden oluştuğunu ve 16 profesyonel sporcuyla Kocaeli’nden Muş’a ayaklık çevirmeye başladıklarını söyledi. Şu dakika bin 350 kilometre civarında bir misil kat ettiklerini kaydeden İnce, “Bin 650 kilometrede hedefimizi tamamlayacağız yıldız olursa. Öncelikle Tatvan’da konaklayacağız, elan bilahare ise kutlamalar amacıyla Çakal Armudu ve Malazgirt’te bulunacağız” ifadelerini kullandı.

“11 gündür yoldayız”

Sporculardan Harun Cambazoğlu ise yaklaşık bin 650 kilometre ayakçak çevirerek Malazgirt ve Yabani Armut’a ulaşmayı planladıklarını belirterek, “Bugün sonuç aşama. İnşallah sağ salim tıpkısı şekilde ulaşmak amacıyla Tatvan’da olacağız. Kısaca şu an 10. etaptayız. 11 gündür yoldayız. Yolda rastgele gravite yaşamadık. Gayet sevinçli aynı şekilde bitmeme ediyoruz. İnşallah serencam 85 kilometre. Bugün Muş’tayız. Mukavim benzeri seyahat. Sonsuz yokuşlar var, geçitlerden geçtik ve sürekli manevi değeri faziletli yerlerden geçtik. Başkentten geçtik, Söğüt’ten geçtik, Ertuğrul Gazi türbesine uğradık, 33 şehidimizin kabirlerinin bulunduğu Bingöl’ü mülakat etme imkanı bulduk. Keyifli ayrımsız şekilde gezi bitmeme ediyor” diye konuştu. – MUŞ

Share: