Malatya’da “Ünsiyet Kliniği” açıldı

Birleşmiş Milel Mülteciler Faziletkâr Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince yürütülen “Türkiye’de Sığınmacı, Sığınmacı ve Geçici Himaye Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’de “Hukuk Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Atmaca, Türkiye’nin sığınmacılara yönelik hizmetleriyle mebzul benzeri imtihan verdiğini belirtti.

DÜRÜST Öğür Tarz Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi ve Malatya Mebus Öznur Sakat da Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle mecmu dünyaya mebzul bir örnek olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Bugün dünya göçmenleri elden konuşuyor. destek olmak hesabına Konfedere Milel’in çokça heybetli adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Zaman Akdeniz’de, Ege’üstelik botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin benzeri kat henüz hatırlaması gerekiyor.”

Dirlik Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Yaşayış Sağkan de proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üstünde ihtiyaç sahibi mülteciye adli arkalama desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci ruh alanında ise zaman burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Ülfet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan ahbaplık kliniklerimizle türel brifing, farkındalık arttırma ve meslektaşlarımıza müteveccih vukuf ve deneyim paylaşımı ve aynı hizmetler yürütmekteyiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkürname

BM Mülteciler Erdemli Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Hukuk Kliniği’ni Malatya’bile açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı çalışmalar amacıyla teşekkür fail Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın arz şişman mülteci nüfusuna eş sahipliği fail devlet adına arsıulusal camiadan birlikte dara paylaşımı noktasında vacip desteği görmelidir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Erdemli Komiserliği kendisine uluslararası camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası siper ve kapsamlı toplumsal uzlaşma programı ile yarattığı ayırt üzere Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Saygınlık Demez’in da konuşmasının peşi sıra Malatya Ülfet Kliniği’nin açılışı yapıldı.Share: