Malatya’da keçe ve konteyner kentteki kollar geleneksel oyunlarla moral buluyor

Bingöl’den, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’ya gelen seyyar kütüphanede çatlak nâkil kollar, anadan görme oyunlarla afetin ruh bilimsel etkilerinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulan turist kütüphane otobüsü, “asrın felaketi” yerine nitelendirilen gestalt üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra Bingöl’den yola çıktı.

Malatya’ya vasıl otobüs, kentteki çadır ve konteynerde küsurat depremzede çocuklara bakım veriyor.

Torunlar otobüste mektup okuma fırsatı buluyor, suret yapıyor, sinema etkinliğine katılıyor, fahri eğitmen ve görevliler eşliğinde körebe, saklambaç, baş bezi kapmaca üzere anadan görme oyunlar oynayarak tınlamalı devir geçiriyor.

Çocukların yaptığı resimler otobüse asılarak sergileniyor.

Ailesinden 5 kişiyi kaybetti, çocuklara moral üzere bakım vermeye devam ediyor

Gezici kitabevi sorumlusu Ahmet Artağanlık, AA muhabirine, daha evvel depremi muammer Bingöl’den geldikleri amacıyla buradaki insanların hislerini anlayabildiklerini söyledi.

Seçme dönüş yaklaşık 10 etkinlik yaptıklarını tabir fail Kut, “Çocuklar birlikte bundan sonra buraya alıştı. Çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Beyaz Perde gösterisi oluyor. Günlük okuma saatleri ve değişik oyun aktiviteleri var. Rastgele devir farklı oyunlar oynuyoruz.” dedi.

Feyiz, Bingöl’üstelik 2003’te yaşanan depremde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, Kahramanmaraş merkezli depremleri da çok dağ şekilde hissettiklerini belirtti.

Depremlerin ardından acul şekilde Malatya’ya geldiklerini anlatan Gürlük, kriz altında küsurat vatandaşlara üstelik müzaheret ettiklerini deminden ise kitabevi hizmeti verdiklerini kaydetti.

Kut, akrabalarının bile Malatya’birlikte kriz altında kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu depremde ailem ve köyümden 5 kişiyi kaybettim. Onun acısıyla geldik ve bakım sunmaya devam ediyoruz. Benzeri yanımız ekşimsi şekilde hem çocuklarımızın hem da ailelerinin hızlıca hayata bağlanmaları amacıyla uğraşıyoruz. Maksat çocukları ve ailelerini içre bulundukları psikolojiden intikal etmek, kitapları çökme altında eksik çocukları gene kitaplarla buluşturmak. Lazım çocuklara gerekse birlikte yetişkinlere hitap edecek koleksiyonumuz mevcut.”

Share: