Malatya gündem haberi | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’da şişman açılış töreninde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ” Malatya, tarım beraberinde sanayisi ve ticaretiyle serencam dönemde gelişen turizmiyle birlikte bölgesine ilham veren bir kent haline geldi.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki kemiksiz düzenlenen “Battalgazi Cesamet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Zayıf Sarıerik Lisanslı Depo ve Borsası ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Şişman Açılış Töreni”nde vatandaşlara seslenme etti.

Konuşmasına alandakileri selamlayarak başlayan Erdoğan, yaklaşık 2 sene aradan bilahare gine Malatya’da vatandaşlarla yüz yüze hasret gidermenin memnuniyeti içerisinde olduğunu söyledi.

Malatya’nın insanlığın bayrı medeniyetlerinin yuvası olduğunu tamlayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Anadolu’yu ebedi yurdumuz haline getiren şişman destanı yazdığımız şehirlerden biridir Malatya. Tarihe ismini ‘Dar-ül Rifat’ yani seçkin insanların, ‘Zat-ül Himmet’ yani himmetli zatların diyarı diye yazdırmış Malatya, bugün birlikte bilcümle parıltısı ile için devam ediyor. Battal Gazi’nin, Hüseyin Gazi’nin, Hasan Gazi’nin destanlarıyla büyümüş, Mevlana’nın, Sadrettin Konevi’nin, Somuncu Baba’nın, Yakarma-ı Mısri’nin incelik irfanıyla beslenmiş Malatyalı kardeşlerime birlikte bu büyük galeyan yerinde.”

Malatyalıların DÜRÜST Parti’yi on paralık boydak bırakmadığını ve hep kendileriyle beraber olduğunu dile getiren Reisicumhur Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dik durdunuz, diklenmeden diklendiniz. Onun için birileri Malatya’yı çokça kıskanıyor. Varsın kıskansınlar, tığ yolumuza bitmeme edeceğiz. Biliyorsunuz Malatya’nın bugünkü kent merkezine bir vakitler hangi derlerdi? Aspuzu. Bağları, bahçeleri, sularıyla burası öylesine güzelce benzeri yermiş ki adına metin çokça saz şairi, şiirler yazmış. Örneğin bunlardan 16. asır şairlerinden Necati şöyle diyor, ‘Mihri dünyayı dolaş, bir misli namevcut Aspuzu’nun. Cennet-i ala misali misli bulunmayan Aspuzu’nun. Fani dünya olmasaydı ego derim Rabıta-ı İrem, görmedim ayrımsız mislini. Emsali bulunmayan Aspuzu’nun.’ Nerede yaşadığınızı biliyorsunuz değil mi? İşte Malatya böyle tıpkısı yer

Malatya zaman de göreni kendine hayran bırakan tıpkı şehir. Bu vasfını sürdürüyor. Bittabi Harputlu Balakgazi ile Malatyalı Battalgazi’nin farkını bilmeyenlere bunları anlatmak mahdut değil. Amma öğreteceğiz inşallah. Biz öğretiriz evvelallah. Malatya’nın ülkemize, hayatın seçme alanı kabil merhum Özal özellikle doğmak amacıyla yetiştirdiği yöntem ve izzet adamlarıyla bile önemli hizmetleri var. Tığ bile geçtiğimiz 20 yılda ülkemizin baştan sona gelişigüzel bu kadim şehrimize mehabetine makul kitap ve hizmetler kazandırmanın gayreti süresince olduk. Deminden ‘güneşin zer yumurtası’ denen, kayısının başkenti olan Malatya, tarım yanı sıra sanayisi ve ticaretiyle son dönemde gelişen turizmiyle de bölgesine sabah yeli veren ayrımsız site haline geldi.”

Malatya’ya yapılan yatırımlar

Bir yandan Bakanlıkların yatırımları tıpkısı yandan büyükşehir ve kaymakamlık belediyelerinin yatırımlarının Malatya’yı ayrımsız kilitsiz küreksiz gelgel şantiyesi haline dönüştürdüğünü tabir eden Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemiz kendisinden katbekat büyük bütçelere eş olduğu halde parasızlıktan yatırım yapamadığını belirten beceriksizleri utangaç edecek kalburüstü çalışmalar yürütüyor.” dedi.

Malatya’ya 20 yılda 33 milyar liralık envestisman yaptıklarını rapor eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seviyoruz Malatya’yı, uygun Malatya’ya bu yatırımlar. Eğitimde ve sporda 5 bin 236 bakir sınıf, 7 bin 848 birey kapasiteli yüksek tahsil ensiz binaları, 56 spor tesisi inşa ettik. Toplumsal yardımlarda Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hep 4,5 milyar liralık tutarında hamur aktardık. Sizleri serbest bırakmadık, bırakmayacağız ve bu yola hakeza bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Erdoğan, 14’ü hastaneden oluşan toplam 68 sağlık tesisi yaptıklarını hatırlatarak, TOKİ vasıtasıyla Malatya’de 17 bin 843 ev projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Malatya’ya İlk Evim Projesi kapsamında 2 bin 501 ev ile İlk İşyerim Projesi kapsamında 500 hareket yeri henüz kazandıracaklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Antrparantez 12 bin 500 konutluk arsayı birlikte özlük evini tahsis etmek talip vatandaşlarımıza sunuyoruz. Kuralar çekilecek ve bütün buraların sahibi olacak. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki mukassem kere uzunluğunu 462 kilometreye çıkardık. Geçtiğimiz günlerde çalışkan bağlantıyla çevre yolunu dahi hizmete açtık, görklü olsun. Sivas-Malatya ve Malatya- Elazığ Acul Katar Projemizin istikşaf çalışmaları üstelik devam ediyor. Tarım ve ormanda Malatya’ya 14 baraj, 12 sulama tesisi, 48 müfrit koruma tesisi ve 10 hidroelektrik santrali nesir ettik. 410 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Malatyalı çiftçilerimize mecmu 1,8 bilyon teklik tutarında zirai destek verdik.

Sanayi ve teknolojide ayrımsız teknopark, 4 araştırı-ihya merkezi ve tıpkı tasarım merkezi kurduk. Enerjide 183 bin 500 doğal gaz abonesi olan Malatya ve 6 ilçesine doğal gaz arzı sağladık. Değişik ilçelerle ilişkin çalışmaları bile sürdürüyoruz. Bunlarla kalmıyoruz. Zaman sizlerle özlem gidermenin yanı sıra bütün yatırım tutarı 8 bilyon lirayı sabık, antrparantez güncel rakamla 19 bilyon lirayı bulan 133 ayrı projenin resmi açılışını buradan yapacağız.”

(Sürecek)

Share: