Maden faciasında hayatını kaybeden 42 işçi unutulmadı… İsimleri fidanlarda yaşayacak

Maden faciasında hayatını kaybeden 42 iştirakçi unutulmadı… İsimleri fidanlarda yaşayacak

KIRIKKALE – 11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Haset” dolayısıyla Kırıkkale’dahi planlı etkinlikte, Bartın’daki eroin faciasında haytanı kaybeden 42 işçinin yerine amut dikildi.

Kırıkkale’üstelik “Milli Ağaçlandırma Haset” zımnında ” Türkiye Yüzyılı’na Nefes” temasıyla Budun Ormanı’nda aktiflik düzenlendi. 7’den 70’e yüzlerce yurttaş, rekiz rekzetmek üzere bir ayak tabanı geldi. Gurur müdürleri, öğrenciler, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte, 8 bin dikme toprakla buluşturuldu. Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 42 iştirakçi namına birlikte dikme dikildi.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ormanlaşmada Türkiye’nin dünyada 4’üncü, Avrupa’da birlikte 1’inci tam olduğunu anlatım ederek, Kırıkkale’dahi birlikte orman alanının yüzdelik 7’den yüzdelik 16 oranında büyüdüğünü söyledi.

Eroin faciasında hayatını kaybeden 42 işçiyi de unutmadıklarını belirten Tekbıyıkoğlu, “Geçtiğimiz günlerde yine bire bir felaketle bu arada Bartın ilinde 42 madencimizi kaybettik. Zaman 8 bin fidanımızın içerisinde bu 42 fidanı bile o ahit kırılan tüvana fidanlara ithaf ediyoruz. Bu memleketin enerji ihtiyacı için yüzlerce metre alta girip bize kömür çıkartan, enerji sağlayıcı, canlarını veda fail o 42 madencimizi unutmadık. Onların namına hep beraber 42 fidanı toprakla buluşturacağız. Yapılan etkinliğin benzeri slogandaki kadar geleceğe kan olmasını dilek ediyorum” dedi.

Share: