Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Matis, Trabzon Ticaret ve Endüstri Odasını ziyaret etti Açıklaması

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Trabzon ile Macaristan arasında çok henüz aşkın teşrikimesai olması gerektiğini düşündüğünü, potansiyelin erdemli olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Matis, Trabzon Tecim ve Uran Odasını (TTSO) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ile tıpkı araya geldi, ikili teşrikimesai konularında düşünüm alışverişinde bulundu.

Matis, Kovid-19 salgını öncesinde Trabzon ve Türkiye ile temas geçen dönüş iyiye revan ilişkilerin olduğunu söyledi.

İlişkilerin müstevli döneminde biraz durakladığını tamlayan Matis, “Artık pandemi sona erdi. Demincek hisse senedi etme ve mücahede zamanı diyebiliriz. Trabzon ile Macaristan beyninde çokça daha aşkın iş birliği olması gerektiğini düşünüyoruz. Potansiyel efdal. Türkiye ile daha fazla iş yapmak arzusundayız.” dedi.

Matis, bu nedenle Macaristan İhracatı Motivasyon Ajansının ensiz dışı ofislerinden birini İstanbul’dahi açtığını rapor ederek, “Ayrıca Macaristan Eximbank birlikte İstanbul’dahi tıpkısı idarehane açtı. Türkiye’birlikte 4 tecim müşavirimiz fariza yapıyor. Küçük iş birliği yapacağımız bir nice düzlük bulunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Macaristan’dahi Türk ürünlerinin satılacağı bire bir yapı market tesis etmek istiyoruz”

Çelebi bile Türk-Macar dostluğunu benimseyen bir anlayışta olduklarını belirterek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Macaristan ile teşrikimesai yapma arzusunda olduklarını vurgulayan Çelebi, “Macaristan, eli sıkı bağlarımız olan bire bir mutluluk ve iş birliği etme arzusundayız. Macaristan’üstelik Türk ürünlerinin satılacağı benzeri yapı market oluşturmak istiyoruz. Çinlilerin bu kök girişimleri var. Biz birlikte Macaristan’birlikte bire bir Türk pazarı boşaltmak istiyoruz.” dedi.

Çelebi, bu konuda tahminî 50 dönümlük bir araziye ihtiyaçları olduğuna meni ederek, şunları kaydetti:

“Macaristan ve hinterlandındaki Avrupa ülkelerine buradan ulaşmayı amaçlıyoruz. Türk ürünleri birinci sınıf yapıt haline geldi. Türk işçileri üstelik potansiyelleriyle matlup elemanlar oldu. Pandemi sürecindeki boşlukta yavaşlayan ilişkilerimizi elan de hızlandırıp bereketli bir noktaya geleceğimizi umuyorum.”

Konuşmaların ardından Çelebi, ziyaretin anısına Matis’e plaket sunma etti.

Share: