Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Denizli’dahi son günlerde zül edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk defa geçtiğimiz sene özne ev hanımı, beğeni toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve içimli yemekleriyle maruf Denizli’da son günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin nikbet ettiği leblebi çorbasının yayılmasının ardından çorbayı ilk kez yapan ev kadını Sıdıka Sağ, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan ilk tıpkısı haddinden fazla üründe tecrübe yaptıklarını aktaran Esen, “İlk çorba geçtiğimiz Orak Ayı ayında yapıldı. Kişi mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan sonra leblebiyle en üst çorbasını denedik. Önümüzdeki ant diliminde ise amade çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası kabil yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu ilave etmemin peşi sıra kreması ile sütünü koyuyoruz. Ardından karabiber ile tuzunu ilave edip, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan sonradan birlikte servis yapıyoruz. Herhangi Bir mutfakta çarpık çurpuk aynı şekilde yapılabilir” dedi.

“O kadar beğendik ki çorba çabucak farklı ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Yerel Gösteri Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen bile “Leblebiden yayın denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili kekeme, leblebili ekmekten leblebili revaniye kadar değişik mahsulat denedik. Leblebili dondurma dahi denedik ve bire bir dönme Sıdıka Kadın ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O büyüklüğünde beğendik ki çorba bir anda başka ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk defa tadan Hırslı Öztürk ise “Denizli’de üretilen ve üreticinin birlikte içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Yoz çorba haddinden fazla namuslu ergin ve lezzeti güzeldi. Katiyetle bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı haddinden fazla dört başı mamur ve elhak leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde yüzü sıcak bire bir ürün adına saha alıyor. Leblebinin şekerli, pasta ve kurabiye kabilinden birçok ayrımlı çeşitli ürünlerle buluşması çok cesim. Bu çorbanın Denizli’dahi bundan sonra tanıtıldıktan sonra hem ülkemizde hem da acun genelinde tanıdık heybetli çorbalardan olacağına inanıyorum. Görüntü ve yoğunluk namına yasmık çorbasını andırıyor ama içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Ara 2022 tarihinde havza halkına ikram edileceği belirtildi. – DENİZLİ

Share: