‘Lavanta bahçesi içerisinde bir okul’ sloganı ile adından hezel ettirecek

‘Lavanta bahçesi içerisinde bire bir okul’ sloganı ile adından kortej ettirecek

KÜTAHYA – Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Yerleşkesi’nde oluşturulan lavanta bahçesinde hasat gerçekleştirildi.

DPÜ Tavşanlı Patika Yüksekokulu Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, yerleşkede geçen yıl teşrinievvel ve bu sene mayıs aylarında tahminî 4 dekar arazide 2 bin 500 esas lavanta fidesi toprakla buluşturuldu.

Öncesinde düzleştirme, sürme, taş çokluk, gübreleme ve esasen düzleştirme işlemleri yapılarak tarıma uygun ağıl getirilen araziye dikilen lavanta fideleri çığır yüksekokulu personeli tarafından yapılan huysuz tıpkı bakım yardımıyla hemen gelişti. Dikimleri elan tıpkısı yılını doldurmamasına rağmen bol şekilde gelişen ve çiçek açan lavanta bahçesi şimdiden rabıta odağı oldu.

Daha önceki yıllardan dikilmiş olan ve bu yılki bakımla faziletli mahsul elde edilen 30 lavanta bitkisi ile eskimemiş lavantaların hasadı gerçekleştirildi. DPÜ Tavşanlı Yerleşkesi’nde ati yıl 2 bin 500 lavanta bitkisinin hasat edilmesi planlanıyor.

DPÜ Tavşanlı Çığır Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, lavantanın tıbbi hoş kokulu nebat olmasının yanında görselliği ve kokusu ile insanları çektiğini, şehre yakın ve görselliğine önem sunulan lavanta bahçesinin Tavşanlı halkı ve Tavşanlı – Balıkesir yolunu kullanan yolcular üzere dahi mehabetli tıpkı ülfet yeri olacağını belirtti.

Prof. Dr. Çelik, ” Tanıdık düz kısaca 1 sene önce lavanta ekimi adına değerlendirildi. Öncesinde arazi el işi, rastık, tesviye, taş ayıklama gübreleme faaliyetleri yapıldı. 2 bin 500 adet soy lavanta fidesi toprakla buluşturuldu. Henüz bire bir yılı doldurmamasına karşın eli nimetli benzeri şekilde gelişiyorlar ve kampusun içerisinde eli nimetli bir kayran oluşturmuş olduk. Buranın oluşturulmasındaki misyon biliyorsunuz toplumun tercih ettiği, görselliği ve kokusu ile murat sunma fail yerler. İnsanlar buraları ziyaret ediyor. Biz birlikte okulumuza insanları çekebilmek, öğrencilerimizi çekebilmek, yeğleme edilebilir başlamak amacıyla, akademik çalışmalarımızın birlikte hakeza tıpkısı alanı üstelik oluşturmuş olduk. Halkımızın, buraları müzakere eden insanların ışık ricat, düğünden sonradan kadın ve damadın burada ışık çekilmesi, natür severlerin buralara gelip foto çekilmeleri, gezmeleri gibi amaçlarla değerlendirmeyi düşündük. ‘Lavanta bahçesi içerisinde aynı okul’ sloganımız var. Öğrencilerimiz lavanta bahçesi içerisinde lavanta çiçeği kokuları içerisinde eğitimlerini sürdürecekler. Bu proje ayrıca Üniversitemizin gözenek projelerinden. Dumlupınar Üniversitemiz Rektörlüğümüz önderliğinde Tıbbi Aromatik Nebatat üzerinde bati tıpkı çaba içerisinde. Tıbbi Aromatik nebatat üzerinde form kampusumuz üretimin arttırılması, tanıtılması üstüne icraat yapıyor. Bir bileşeni bile tığ burada buluşturmuş olduk.” diye niteleyerek, lavanta bahçesinin oluşturulmasında okula desteklerinden belde Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Topal, Tavşanlı Hususi İdare Müdürü Büyük Ertürk, Tavşanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Özdağ, Karayolları Emet Havza Şefi Osman Cerbezeli, Tavşanlı Ekincilik Odası Başkanı İsmail Akpınar, Renesco firması Gübre Gazı İşletme Müdürü Mehmet Yiğit ve Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden lavanta tecrübelerini kendileriyle paylaşan Orman Sanayi Mühendisi Ahmet Akıncı’ya teşekkürlerini sundu.

Bahçenin geçmiş ürünlerinden yaptırılan lavanta buketleri andaç namına Rektör Prof. Dr. Kazım Tevazulu ve yardımcıları ile DPÜ Genel Sekreterliğine, Tavşanlı Kaymakamlığı ve bağlı hile müdürlerine, Cumhuriyet Başsavcılığına, Şehremini Mustafa Güler ve yardımcıları, İlçe Cingöz Komutanlığı, İlçe Inanma Müdürlüğü ve Müftülük yetkililerine doğrulama edildi.Share: