Lastikçilerde şita lastiği yoğunluğu yaşanıyor

Ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayacak şita lastiği kullanma zorunluluğu öncesinde lastikçilerde çokluk gözleniyor.

Uygulamanın başlamasına gelişmemiş süre kala araçlarına kış lastiği taktırmak isteyen sürücüler, Edirne’deki lastikçilerde cümbüş oluşturdu.

Zorunlu yerine şita lastiği taktıran ticari komütatör sürücülerinin kar ve buzlanmadan çarpılmak istemeyen özel dil sürücüleri birlikte lastiklerini değiştirtiyor.

Kentteki ayrımsız oto sargaç servisi firması yetkilisi Bülent Şimşek, AA muhabirine lastikçilerde kükremek yaşandığını söyledi.

Şita şartlarında kar ve buzlanmaya cebin sürücülere şita lastiği taktırmaları tavsiyesinde kâin Parıltı, “Gelgel sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde değme aracın kış lastiği taktırması gerekir. Kış lastiği ve yaz lastiği beyninde lastik ağacı farkı vardır. Kış lastiğinde lastik ağacı henüz faziletkâr olduğu amacıyla tutunma ve frenleme süresi daha yüksektir. Lastiğin malzemesi hangi kadar kaliteliyse tutunma o büyüklüğünde elan gür olur.” dedi.

Parıltı, kış lastiğinin fiyatının boyutu ve kalitesine bakarak değiştiğini değiş ücretinin ise 200-350 teklik arasında olduğunu rapor etti.

Share: