Kuyumculara bağan ayarlı kızıl tuzağı

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Kader, geçtiğimiz günlerde aksiyon hesabına mevrut 2 kadının kendisine 4 skor düşük ayarlı altın satarak, yaklaşık 6 bin liralık dolandırıldığını sav etti.

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Kader, yükselen altın fiyatları dolayısıyla piyasalarda bağan ayarlı kızıl tuzağının arttığını belirtti. Dünya, 22 değer yekpare altınındaki bakır oranını arttırarak bey fail kişilerin, Bingöl ve yer illerde birçok kuyumcuyu dolandırdığını tez etti.

Geçtiğimiz haftalarda iş hesabına gelen 2 kadından 4 adet cemi zer satın aldığını ve daha bilahare altının gramajının düşük olduğunu fark ettiğini belirten Devran, kısaca 6 bin liralık dolandırıldığı iddiasında bulundu.

Çağ, “Tafsilatlı zamandır bu mesleği icra ediyorum. Eskiden beri düşük ayar zer piyasada vardı ama değerli fiyatlarının yükselmesinden ufuk piyasalarda daha çok değerli olmaya başladı, bağan ayar kızıl olmaya başladı. 22 ayar altını 16 derece, 17 derece, 18 ayara düşürdüler. Bunun içre bilezik, bütün kızıl ve natamam altınlar var. Sunma çok yaptıkları şey üstelik dede lira dediğimiz Cumhuriyet Altını altınını düşürdüler. Cumhuriyet Altını altınının 22 ayarını getirip 17 ayara düşürdükleri için uygun aynısını yaptılar. Kuyumcular adına üstelik farkına varamıyoruz ancak sesinden böyle yere atıp sesinden tanıyoruz. Ayrıksı türlüsü olabilir değil tanımıyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve müşterilerimizden ricamız değerli alırken, bildikleri ve tanıdıkları kuyumculardan alış alışveriş yapmalarıdır” dedi.

5 bin 400 TL değerindeki mecmu altının ayarı düşürülerek mecmu zer fiyatına satıldığını belirten Talih, “Bunu sabık hafta yaşadık. Normalde 7 bin TL olan tıpkı mecmu altın, 5 bin 400 TL düşürdüler ve tüm altından bin 600 TL algın yapıyorlar. Nazik miktarda algı elde ediyorlar. Bunu Antalya’dan Denizli’den başlıyorlar satmaya Bingöl’e büyüklüğünde geldiler. Burada birlikte bize sattılar. Kendim da 4 nüsha aldım. Canlı olduğu için, müşterilerim olduğu amacıyla istinaden aldım. 2 eş geldi ve istinaden aldım. Böyle bir şey aklımın ucundan geçmedi. Bunlar Türkiye’nin her vilayetine gidip bu altınları satıyorlar. Bu altınlarda bakır oranı daha çok oluyor. Akman zer bin üzerinden 916 milyem olmasına karşın bunlar 700 milyeme büyüklüğünde düşürmüşler. Kilo başında 300 gram bakır koyuyorlar. Bu bile haddinden fazla büyük tıpkısı meblağ yapıyor. 7 bin lira olan bire bir ağababa altını, 5 bin 400’e düşürüp bin 600 liralık haddinden fazla iri bire bir meblağ. Vatandaşlarımızın bu konuda duygun olmalarını referans ediyorum” şeklinde konuştu. – BİNGÖLShare: