Kütahya’da Kızıl Madeni İçin Yüzlerce Ağacı Kestiler

DİLAN HÜMAYUN

Kütahya’nın Simav ilçesine sınırlı Örencik köyünde açılması planlanan zer madeni sahasındaki yüzlerce ağaç kesildi. Köylülerden Seyfi Akçakaya, “Yaklaşık 3 bin 700 tane çam ağacı katledilecek. Muhalefete bile iktidara da sesleniyorum. Lütfen bu projeyi bozma ettirsinler. Lütfen bu ağaçları koruyalım” dedi.

Türk, İngiliz, Kanadalı, Katarlı ve Yunan ortaklı Zenit Madencilik’in Simav’ın Örencik köyünde boşaltmak isteği kızıl madeni sahasında ongun kesimi başladı. Çevresel Bastırık Değerlendirmesi (ÇED) raporunda toplamda 2 bin 560 ongun keseceğini tamlayan müşareket, ‘ÇED Olumlu’ ve devletleştirme kararlarına ait bozma davaları bitmeme ederken Orman İşletme Müdürlüğü ekibiyle birlikte bölgede yüzlerce ağacı kesti.

Örencik köyünde açacağı madenden rastgele sene 850 kilo kızıl çıkarmayı planlayan madenin cevaz alanı 21 bin 850 dönüm. Toprakları için alınan acele kamulaştırmanın iptali üzere ülkü açan köylüler ve çevreciler, açılacak siyanürlü altın madenin bölgeye yadımlama getireceğini ve köylerini terk etmek zorunda kalacaklarını belirterek madene cebin çıkıyor.

“LÜTFEN BU PROJEYİ İPTAL ETTİRSİNLER”

Kesilen ağaçların görüntülerini SIMURG Bili Ajansı’yla paylaşan Örencikli Seyfi Akçakaya, “Kısaca 3 bin 700 pasaj çam ağacı katledilecek. Muhalefete da iktidara da sesleniyorum. Lütfen bu projeyi bozma ettirsinler. Lütfen bu ağaçları koruyalım. Çarşamba haset muhtarlıktan zar edip, ‘Maden sahasından ongun kabul etmek isteyenler isimlerini yazdırsınlar’ diye niteleyerek duyurdular” dedi.

NE OLMUŞTU

Türk, İngiliz, Kanadalı, Katarlı ve Yunan ortaklı Zenit Madencilik’in Türkiye’de iki majör zer madeni projesi var. Bu projelerden biri Balıkesir’in Sındırgı ilçesine merbut Kızıltepe’bile, diğeri ise Kütahya’nın Simav ilçesine mecbur Örencik köyünde.

Örencik köyünün Zenit’e cebin mücadelesi 2019 yılından bu yana bitmeme ediyor. Mekân ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED dosyasını 8 Ekim 2021 tarihinde onayladı ve 28 Ilk Teşrin 2021’bile birlikte Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle köylülerin arazilerine çabuk kamulaştırılmasına karar verildi. Köylüler, bu kararların iptali için sorun açtı.

ÇED raporunda toplamda 2 bin 560 ongun keseceğini belirten iştirak, 30 Haziran’de, ‘ÇED Olumlu’ ve devletleştirme kararlarına ait davalar devam ederken Orman İşletme Müdürlüğü ekibiyle birlikte köylülerin harcamak istemediği arazilere anbean tahminî 9 bin ağacı vermek üzere işaretledi ve yüzlerce ongun kesildi. Ortaklık, devletleştirme kararı köylülerce yargıya taşınmasına karşın 29 Temmuz’bile arazilere beton döktü.Share: