Kütahya’da boğanak; aile ve ağılları akarsu bastı

KÜTAHYA’nın Domaniç ilçesi Muratlı köyünde canlı olan bora dolayısıyla çok sayıda eş ve ağılı akarsu bastı. Köyde hasar tayin çalışmaları başlatıldı.

Domaniç ilçesi Muratlı köyünde, gece yarısından itibaren aralıklarla etkili olan bora, yaşamı damarlı etkiledi. Sağanak dolayısıyla birçok evi ve ağılı su bastı, karye meydanı da aheste suyla gelen çamurlarla kaplandı. Muratlı köy muhtarı Dünya Kamer ve kepçesi olan köylüler, çamuru küreyip yolları açmaya çalıştı. Domaniç İlçe Hususi İdaresi ekipleri, karye meydanında ve esas yollarda mil temizliği yaptı. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri ise köyde zarar tespiti amacıyla çalışmalara başladı.

Sağanağın peşi sıra saman balyalarının kötülük gördüğünü belirten Hüseyin Soluk (84), “Ego bu yaşıma geldim, böyle tufan görmedim. Hayvanları kurtardık amma balyalarımız gitti” dedi.Köy halkından Cevdet Karakaya ise sağanak ve çamurun haddinden fazla kötülük verdiğini anlatım ederek, “Zayiatımız şişman, makineler gitti, arabam gitti, 400 saman balyam gitti. Hayvanlarımı geceleyin yarsısı zor kurtardım” diye niteleyerek konuştu.Domaniç Tarım Odası Başkanı Ahmet Özoğul dahi çalışmaları anlatarak, “Muratlı köyümüzde engel tespitleri yapmaya başladık. Yıllardan beri kuraklıktan ekolojik ortam dereler kuruyarak meşbu, derelerin ıslahat edilmesi lazım. Gereken neyse yapılması üzere çalışacağız” dedi.Share: