Kütahya tutum: Hisarcık halkı salamura zeytin yapımına yöneldi

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde faziletkâr zeytin fiyatları yüzünden akıbet yıllarda vatandaşlar henüz metin ve ucuza servet olan yeşil ve siyah salamura zeytin yapımına yöneldi.

Zeytinde hasat döneminin başlamasıyla kaza pazarına Manisa’nın Akhisar ilçesinden getirilen siyah ve yeşil zeytinler salamura cereyan etmek üzere vatandaşlar eliyle adeta kapışılıyor.

Zeytin satıcısı Mustafa Korkmaz, marketlerde satışa verilen zeytinin fiyatının yüksekliğinin evlerde salamura zeytin yapımını yaygınlaştırdığını söyledi.

Korkmaz” Manisa’nın Akhisar ilçesinden çeşitli türdeki yeşil zeytinin kilosunu 20-25 TL’den, siyah zeytinin kilosunu ise 25-30 TL arasında satıyoruz. Sonuç yıllarda vatandaşlar kış boyunca tüketeceği siyah ve yeşil zeytinlerin bayağı olan salamurasını kendisi yaparak çok henüz ucuza getirmektedir” dedi.

Kendi yaptıkları salamura zeytinin hem henüz içimli, hem da çok daha ucuza geldiğini söyleyen Halit Aksulu,” Marketlerden kilosunu 70-80 TL beyninde satın aldığımız yağız zeytini 30 TL’ye, 40-50 TL arasında satın aldığımız yeşil zeytini kendimiz salamura yaparak 25 TL’ye para ediyoruz. Salamura yaptığımız içerisinde tek katkı maddesi sıfır katıksız yeşil ve siyah zeytinleri gönül rahatlığı ile tüketiyoruz” diye niteleyerek konuştu. – KÜTAHYA

Share: