Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ilişkin “Binanın restorasyonun tamamlanmasının arkası sıra Çanakkale kişmiri ve bahir savaşlarıyla ait günümüze kadar yayınlanmış kayıtlı, görsel ve işitsel vukuf, vesika ve dokümanlar gerçekleştirme edilerek merkeze nakledildi. Buranın haddinden fazla çokça kapsamlı bire bir araştırı merkezi haline gelmesi için rastgele çeşit adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’üstelik yiğitlik gösteren aynı milletin evladı olmaktan öz saygı duyduğunu söyledi.

Çanakkale’de Türk milletinin varoluş destanının yazıldığını belirten Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Çanakkale karaca ve deniz savaşların yer ince ayrıntısına büyüklüğünde incelenmesi, araştırılması ve ati kuşaklara genişlik akla yatkın şekilde aktarılması için aynı biçim kurulması gerektiğini düşündük. Aceleten harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve önce eğlek devamında sıhhiye binası adına beğenilen tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun konusunda ayakyolu kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığımız restorasyon çalışmalarını inceden inceye yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından Çanakkale esmer ve bahir savaşlarıyla ilişkin günümüze büyüklüğünde yayınlanmış mukayyet, görsel ve işitsel vukuf, belge ve dokümanlar temin edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok haddinden fazla şümullü bire bir araştırma merkezi haline gelmesi için değme kalem adımı attık.”

Araştırı merkezinde Osmanlı Düpedüz, Türki, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki 5 binin üstünde temel ile Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilişkin belgelerinin birlikte toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne kadar çokça bir iki kişinin elinde olan arşivlerin birlikte bu araştırı merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların rahatlıkla çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği tıpkı ortam sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Ağızcıl ve Delice Aldoğan’a teşekkür etti.

“Ekin ve tekellüm hayatını zenginleştirmek için bunaltıcı tıpkısı şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, acun tarihine, Türklerin alplık mücadelesini zer harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, akıllıcasına anlatılması için hangi gerekiyorsa yapmaya amade olduklarını üstelik vurguladı.

Troya Kültür Yolu Festivali üzere bile Çanakkale’birlikte olduklarını rapor eden Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin firez ve tekellüm hayatını zenginleştirmek üzere dokunaklı tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’dahi gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den fazla sanatçının katılımıyla 100’den aşkın aktiflik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’da ayrıca tarihle sanatı aynı araya getirdik. Çanakkale Tarihi Kayran Başkanlığının sorumluluğunda olan Küçük Asya Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi üzere mekanlarda dahi etkinlikler gerçekleştirilecek. Rum Ateşi Raks Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu festival çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması gereken konserlerden biri olacak. 6 ülkeden yabancı cevelan operatörleri andaç dalışı gerçekleştirecek. Tutum Yardımcıları ve Deniz Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Hezel Senfonisi’ne gidilmesi benim herkese tavsiyem. Bilahare ‘Rüzgarın Çipo Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla bisiklet platformu 35 kilometre kaide çevirerek Troya Antika Kentine ulaşacak. Çocuklarımız amacıyla dahi birbirinden evire çevire etkinlikler planladık. Kalabalık Pabuçlar, Afsunlu Şapkalar Atölyesi, Tekâmül Ölçer ile Masal Tiyatrosu önceki aklıma mevrut etkinlikler. Ilk Teşrin ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’nde dahi 6 binden fazla sanatçı 1000’den aşkın etkinlikte kayran alacak. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden çok sanatçımız 500’den çok etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkma.”

Diyarbakır ve Konya’de dahi festivaller gerçekleştireceklerini tamlayan Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Uğur Hars Yolu Festivali’ni 8-16 Teşrinievvel tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden aşkın sanatçının 500’den çok etkinlikte vadi alacağını kaydetti.

Icra Vekili Ersoy, ayrıca Konya’daki Gizemci Enstrüman Festivali’nde de uluslararası saz camiasında hususi bir yere sahip olan İspanya, Almanya, Hindistan, Darı, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında mahir sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Festival duraklarına İzmir’i bile eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Tekel Fabrikası Kültür-Sanat Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin asıl duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı birlikte curcuna duraklarına kattık. Adana’bile gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı bakanlık himayesinde çokça daha tafsilatlı aynı sürede ve serbest katılımlı tıpkısı ağıl getireceğiz. Tarihimizle sanatı ayrımsız araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Hars Yolu Festivali’ne bu kıymetli merkezi bile ekledik. Curcuna kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Biçim Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Fiyaka, Askere Atılganlık Sergisi açılacak.” diyerek konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkürname eden Ersoy, başta Mustafa Kemal Atatürk tevessül etmek amacıyla tamlık Milli Mücadele kahramanlarını yağmur ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce etkinlik olacak”

YANLIŞSIZ Öğür Kadro Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şüheda diyarı olduğunu anlatım etti.

Çanakkale’nin sıra, turizm, sanayi, orman kadar birçok alanda iddialı olduğuna dikkati calip Turan, “Altyapıların balaban oranda çözülmesi, muvasala mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe da sadık kendisine aynı firez kenti olması amacıyla üstelik elimizden geldiğince vahim iş harcıyoruz. Zaman firez kenti olmanın sunu kıymetli adımlarından benzeri tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on çevrim süresince Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin zaman zaman nazik ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın sebebiyle Çanakkale’mizde on dönüş süresince doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından önceki de Icra Vekili Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda açılan “Osmanlı Bahir Haritaları Davranış Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve çalışmalar için bilgi aldı.Share: