Kraliçe inciri için Bursa Büyükşehir devrede

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e ‘2009’üstelik Bursa ziyaretinde’ izaz edilmesinin arkası sıra Ece inciri yerine ünlenen Bursa Siyahı’nın piyasada muhtemel değeri bulmaması konusunda devreye Büyükşehir Belediyesi girdi. Uray iştiraklerinden Ekincilik ve Peyzaj A.Ş marifetiyle hazırlanan antipatik çekicilik deposunda kitap alımlarına başlanacak.

Bursa’da nitelikli üretimden pazarlamaya kadar rastgele alanda üreticinin beraberinde olan Büyükşehir Belediyesi, siyah ballıdarı pazarında yaşanan daralma ve ‘rekoltenin faziletli olmasına bağlı’ değer kaybı üzerine baştan devreye girdi. Geçtiğimiz yıl 29 bin titrem üretilen yağız incirin yüzde 70’i ihraç edilirken, ‘pazar sorunu yaşanmaması dolayısıyla’ Büyükşehir Belediyesi alım desteği yapmamıştı. Ancak bu yıl rekoltenin 40 bin tonu aşması ve dış satım beklentisinin da yüzdelik 40’lara düşmesi nedeniyle, piyasada yaşanan ballıdarı bolluğu fiyatlara de ters yansıdı. Bunun üstüne Büyükşehir Belediyesi, üreticinin kıygın olmaması ve dünyaca ünlü yağız incirin türe ettiği değeri bulması amacıyla yeniden devreye girdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, Ekincilik İl Müdürlüğü, ekincilik odaları, Zirai Karantina İl Müdürlüğü, ekincilik kooperatifleri ve ihracatçı birlikleri temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi’nin ilişik bürokratlarıyla tıpkısı araya gelerek, incirde yaşanan süreci değerlendirdi. Konunun tüm taraflarını dinleyen Başkan Patal, toplantı böylelikle yaptığı açıklamada, Ekincilik ve Peyzaj A.Ş eliyle iki sene öne olduğu gibi baştan alımlara başlayacaklarını söyledi.

“Ilgisiz kalamazdık”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, Bursa’nın ballıdarı üstüne tanrı vergisi güzelce tıpkısı potansiyele sahip olduğunu, bu sene bile güzeşte yılın üstünde aynı rekoltenin yaşandığını söyledi. Bursa siyah incirinin tezyifkâr birinci sınıf ve dünya çapında aynı üne topluluk olduğunu hatırlatan Başkan Eskişehir Taşı, “İnşallah, artık üstelik sürecin ne kadar iyiye gittiğini hep alay malay göreceğiz. Bu sene keçi yemişi ve ağaç çileği gibi birçok ürünümüzde ‘şükürler olsun’ herhangi bir ağırbaşlılık yaşamadık. Üreticimizin genel anlamda mutluluğunu gördük. Tabii incir ile alakalı yaşanan süreci elan iyiye yısa etmek namına, Tarım ve Peyzaj A.Ş. olarak konuya kaygısız kalamazdık. Felek olursa, inşallah oluşturacağımız sevimsiz gelgel deposunda yarından itibaren gelişim ve işlemlerle ilgili süreci başlatıyoruz” dedi.

Alımlar başlıyor

Rekoltenin faziletkâr olduğunu ve ellerinde sınırsız köken bulunmadığını hatırlatan Komutan Aktaş, “Alelhusus getirilen ürünün kalibresine bakacağız. İhracatlık mı çöz pazarlık mı yoksa reçellik mi, uzman arkadaşlarımız değerlendirecekler. Tarım A.Ş. yoluyla, süreci pekiştirmek yerine alımları başlatmış olacağız. Önümüzdeki yılla alakadar birlikte konunun umum tarafları ile oturacağız. ‘Genel anlamda neler yapabiliriz?’ noktasında değerlendirmelerde bulunacağız. Fuar organizasyonları ile ayrımlı konuları, son teşrin-fasıla gibi yapacağımız çalıştayda ele alacağız. Buradan hele ihracatçılara da alıcılara de şu çağrıyı yapıyorum: Lütfen Bursa incirini, Bursa Siyahını başka incirlerle karıştırmayalım. Bugünden sonraları artık ürünün sunu hususi dönemine makul gidiyoruz. Pazarda çok abat sunacak bire bir şekilde üreticimiz hazırlıklarını yaptı. İşin hakkının verilerek, piyasada değerlendirilmesi gerektiğini buradan anımsatmak istiyorum. Sürecin üreticimiz için de alıcılar amacıyla dahi anlı şanlı ve artağan olmasını arzu ediyorum” diye konuştu.

Bu arada Tarım ve Peyzaj A.Ş., fiyatların günlük değişmesi nedeniyle gelişigüzel sabah saat 09.00’da kurum fiyatlarını kamuoyuna duyuracak ve saat 10.00’birlikte bile alımlara başlayacak. Mahsulat, uzmanlar eliyle ihracatlık, bağırsak endam ve reçellik namına ayrı ayrı fiyatlandırılacak. – BURSAShare: