KOSGEB’in zinde istihdamına yönelik desteği 125 bin liraya yükseltildi

Bayağı ve Ilımlı Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Tutma İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), tüvana istihdamını kolaylaştıran “Mikro ve Süfli İşletmelere Aceleci Destek Programı”nın dördüncü müracaat döneminde bindi tutarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınından etkilenen işletmelere müteveccih sunulan destekte şartları taşıyan işletmeler, 10 Ekim’e büyüklüğünde devir içi başvurularını yapabilecek.

Başvurusu onaylanan işletmeler, koşullara akıllıca personeli istihdam ettikten sonra 28 Kasım’a kadar KOSGEB’den ödeme talebinde bulunacak. Değişmez bindi onayı, bütçe kapsamında ifa arzu sırasına bakarak verilecek.

Başvuru kriterlerini karşılayan mahdut ve beribenzer işletmeler, programın dördüncü dönemine www.kosgeb.gov.tr adresindeki “e-Hizmetler” menüsünden başvuruda bulunabilecek. Antrakt 2021 ile Mart 2022 ortada, yani üçüncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler, dördüncü ahit için referans yapamayacak. Ayrıca, üçüncü referans döneminde gelişigüzel işletmede destek kapsamında istihdam edilen personel bile bu başvuru döneminde istihdam edilemeyecek.

Kadınlar için 135 bin lira

Destek Programı ile sonuç 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmeler, 12 ay süresince çalıştırma taahhüdü verdiği beher personel amacıyla anlayışsız ödemeli bu destekten yararlanacak. Ev işletmeler 2, küçük işletmeler da 5 personele büyüklüğünde bu desteği kullanabilecek. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin karı olması durumunda destek dal limiti 135 bin liraya çıkacak.

Programın önce iki başvuru döneminde 12 bin 289 işletmeye, istihdamlarını müstevli öncesindeki seviyede korumaları gibi 368 milyon teklik işletme sermayesi desteği verildi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank bile bugün İstanbul Fashion Connection Amade Giysi ve Moda Fuarı’nın açılışında programdan yararlanan işletmeler ve zihayat istihdamına katkılarına ilgilendiren değerlendirmede bulunmuştu.

Share: