Konya haberi… Konya’da 6 kişinin öldüğü volta otobüsü kazasına ilgilendiren sanık çoban hakim karşısında

İzmir’den Kapadokya’evet seyahat amacıyla gidenleri haiz tur otobüsünün Konya- Aksaray yağız önünde devrilmesi sonucu 6 kişinin ölmesine, 41 kişinin yaralanmasına bozukluk olduğu gerekçesiyle tutuklanan otobüs sürücüsü bilge karşısına çıktı.

Konya 3. Sakil Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya mevkuf sanık Mukavemetli Ç. ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Metin Ç. savunmasında, olay günü otobüste 2 güdücü olarak bulunduklarını ve bire bir süre ara bulucu kullanıp dinlendikten sonradan kazaya az saat kaldığında yeniden yönelteç başına geçtiğini öne sürdü.

Kaza sırasında şaşkın evet dahi uykusuz olmadığını, direksiyon değişik şofördeyken uyuyup dinlendiğini iddia eden Kavi Ç, “Ara Bulucu Manisa’bile aldım, Afyonkarahisar’a kadar getirdim. Afyon’üstelik sair yâren kullanmaya başladı. Konya’evet natamam saat kaldığında ara bulucu bana verdi. O arada ego uyudum, dinlendim. Sonrasında ise bilindik görüngü oldu. Hava rüzgarlıydı. Antrparantez bilinmedik buzlanma bile varmış. Bu nedenle kaza meydana geldi. Aracın sürati 65-70 kilometreydi.” ifadelerini kullandı.

Mağdur Eyüp Erman Özkan, kazada eşini kaybettiğini belirterek, sanığın sunma vahim şekilde cezalandırılmasını istedi.

Eşiyle Kapadokya tatiline gittiklerini anlatan Özkan, “Aracımız Kula’bile dinlenme tesislerinde koyuverme verdiğinde, sanığın tur rehberine ‘Adana’dan geldim, yorgunum’ dediğini şahsen kulaklarımla duydum. Açacak sol şeritte giderken bir anda sağa yöneldi ve şarampole akilane gitti, 50-60 metre sürüklendi. Vesile hızlıydı. Tahminim hızı 100 kilometre vardı. Sanıktan şikayetçiyim.” diyerek konuştu.

Mağdur vekili Melisa Yeni da “Sanık savunmalarını akseptans etmiyoruz. Kusuru belirleme edilecek kişilerden ve sanıktan şikayetçiyiz. Bilinçli kısaltım hükümleri uygulanarak en üst hadden cezalandırılmasını isteriz.” beyanında bulundu.

Sanık avukatı Mertkan Uçkan, yoldaki gizli buzlanmanın ehlihibre raporuyla ortaya konulduğunu belirterek, 8 aydır tutuklu kâin müvekkilinin tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Olay

İzmir’den Kapadokya’ya gezi için gidenleri haiz Dayanabilen Ç. idaresindeki 48 J 8149 plakalı Enkotur’a ilgilendiren otobüs, 19 Şubat’ta Konya-Aksaray kara yolunun 50. kilometresinde devrilmiş, kazada 6 kişi durgun, 41 emanet yaralanmıştı.

Mukavim Ç. kazanın arkası sıra aynı süre tedavi gördükten sonraları tutuklanmıştı.

Share: