KOMUTAN ÖZLÜ DÜZCE’DE EV STOKUNUN YÜZDE 80’İ YENİ

DÜZCE’nin Kaynaşlı ilçesi merkezli 12 Son Teşrin 1999’dahi meydana gelen, binlerce eş ve hisse senedi yerinin yerle tıpkısı olduğu depremin üzerinden güzeşte 23 yılda şehirleşme açısından yıkımın izleri silindi. Belediye Reisi Faruk Özlü, Bugün geldiğimiz noktada Düzce’birlikte basamak stokunun yüzde 80’i yenidir ve depreme dayanıklı binalardan oluşmaktadır. Depreme cebin olan hassasiyetimizden periferi faziletli yapılaşmaya serencam verdik. Düzce’da dayanak noktası artı 4 kat yüksekliğidir. en üst çıkan deprem yönetmelikleri neyse bunları haddinden fazla kurnaz tıpkısı şekilde uyguluyoruz dedi.

Düzce ve Bolu, 12 Kasım 1999’dahi saat 18.57’dahi 30 saniye süre süren 7.2 büyüklüğündeki depremle yıkımı yaşadı. Güzeşte 23 yılda rastgele 2 kentte birlikte depremin ardından yaşanan değiş gözle görülür seviyelere ulaştı, yıkımın izleri silindi. Model üssü Kocaeli Gölcük olan 17 Ağustos 1999 depremiyle sarsılan peşi sıra 3 aydan beş altı müddet sonradan 12 Kasım 1999 depremiyle üstelik tekmil anlamıyla yıkımı kıvrak Düzce ve Bolu’dahi, makbul ‘Teşvik Yasası’ ile tutum düzeltilirken, binalara getirilen ikmal sınırı ve yapım sonrası denetlemeyle tehlikesiz yapılar düz yazı edildi. Altyapı üstüne bile hareket gösteren rastgele 2 ilde da 23 yıl süresince mütenevvi faaliyetlerle hareket bilinci halka aktarıldı. Antrparantez kentsel dönüşüm kapsamında bu illerde deprem görmüş evlerin sayısı azalmış oldu.

DEPREME DAYANIKLI ‘KALICI KONUTLAR’

Depremde sunma ağır yıkımı ruhlu Düzce’de 710 sevimli öldü, 2 bin 679 emanet yaralandı. 23 bin hane yıkılırken, 16 bin 474 bölük ölçülü, 22 bin 503 basamak ise beş altı hasar gördü. Kentte 3 bin 837 iş yeri yıkılırken, 2 bin 573 gelişim yeri ılımlı hasar, 1606 hareket yeri ise birkaç hasar aldı. Depremden Düzce’ye bakarak daha az etkilenen Bolu’bile ise 48 can ölürken, 354 sevimli birlikte yaralandı. 2 bin 532 hane yıkılırken, 5 bin 736 bölük itidalli hasar, 14 bin 13 göz ise az hasar gördü. Kentte 218 iş yeri yıkıldı, 828 iş yeri ise bir iki hasar aldı. Depremin arkası sıra dönemin Imar Bakanlığı eliyle Düzce ve Bolu’bile depremde evleri yıkılanlar amacıyla ‘Kalıcı Konutlar’ ismi verilen konutlar mensur edildi. Orta ve bir iki hasar gören yapılar değme 2 ilde da muktezi ihya çalışmalarının peşi sıra kullanılmaya bitmeme ediliyor.

’14 HASARLI BİNA VAR’

Düzce Şehremini Faruk Özlü, hareket sonrası yatay mimariye değer verdiklerini belirtip, Aradan 23 sene geçti. Bu geçen müddet içerisinde Düzce olarak depremle ait haddinden fazla hasis tedbirler alıyoruz. Özelikle kâin hane stokunun yenilenmesi noktasında deprem yönetmeliklerinin ön gördüğü şartları gümüşgöz aynı şekilde uyguluyoruz. Zaman geldiğimiz noktada Düzce’birlikte konut stokunun yüzde 80’si yenidir ve depreme dayanıklı binalardan oluşmaktadır. Depreme karşı olan hassasiyetimizden hava yüksek yapılaşmaya sonuç verdik. Düzce’bile dayanak fazlalık 4 mezuniyet yüksekliğidir. en üst sâdır sarsıntı yönetmelikleri neyse bunları haddinden fazla kurnaz ayrımsız şekilde uyguluyoruz. Cenabıhak göstermesin tıpkı sarsıntı elan olmasın ama bir yer sarsıntısı henüz olması durumunda Düzce, depreme karşı hazırdır ve hazırlıklıdır. Düzce Belediyesi adına depreme alın hele yatay mimariye değer vererek önem vererek uyguluyoruz. Düzce’da 14 parça hasarlı bina var. Bu binalarla ait mahkeme süreçleri var. Bunlar devam ediyor. Mahkemelerin vereceği karar göre bunların yıkılması veya güçlendirilmesi gündeme ati. İçlerinde şu anda yaşam namevcut dedi.

Yapılardaki güçlendirme çalışmalarının sürdüğünü anlatan Başbuğ Özlü, Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 20’den çok okulda ihya çalışması yapıldı. Bunlar tamamlandı antrparantez bu güçlendirme çalışmaları ant aldığı için okullarımızın açılmasına yetişmedi. Hep bu hazırlıklarımız depreme karşı alınan tedbirler çerçevesindedir diye niteleyerek konuştu.

Share: