KOM’dan cürüm örgütlerine karşı “Müsilaj 2” operasyonu: 236 dalavereli tutuklandı, çokça sayıda zırh ele geçirildi

Inanma Umumi Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaşım (KOM) Ofis Başkanlığı koordinesinde birleştirme suç örgütleriyle mücadeleye devam ediliyor. Kıyı şeridinde yaşayanların üstünde rehavet, matematik, zılgıt ve sürat kullanarak kendilerini azamet erklerinden yüksek göstermeye müteharrik, büyüklük turizmini karşıt etkileyen mafya tipi kombinasyon suç örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayan yanlışlık gruplarına yönelik cumhuriyet altını başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Ofis Başkanlığı koordinesinde harekete geçildi.

HADDINDEN FAZLA SAYIDA İLDE AMELIYAT DÜZENLENDİ

Adana, Antalya, Aydınlık, Balıkesir, İzmir, Muğla, Mersin Ağacı, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Cıvıl Cıvıl, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak almak için 20 ilde “cürüm harıldamak üzere teşkilat yapmak, örgütün faaliyetleri çerçevesinde çapul, faizcilik, zılgıt, isteyerek öldürme” suçlarını etkin 12 birleştirme suç örgütü tayin edildi. Antrparantez söz konusu örgütlere silah temin ederek 6136 basit Kanun’a ihtilaf suçunu etkili, amme güvenliği ve barışına tehdit oluşturan 27 yanlışlık grubu belirlendi. Bunun üzerine cumhuriyet başsavcılıkları tarafından haklarında denetleme kararı sunulan 233 şüphelinin yakalanması için bu sabah eş anlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.

İZMİR’DE 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyon çerçevesinde, İzmir’de iki tevhit suç örgütüne müteveccih operasyonlar düzenlendi. İzmir Itimat Müdürlüğü’ne mecbur Kombinasyon Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yoluyla ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine müteveccih planlı operasyonlarda seçkin iki örgüt namına çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen hep 18 emanet gözaltına makbuz. Şüphelilerden 9’unun Beldekler, 9’unun ise Camgöz çetesi adına hareketlilik yürüttüğü öğrenilirken, emniyete götürülen şüphelilerinin işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

CAMGÖZ ÇETESİ CİNAYETLERLE, BELDEKLER TEFECİLİKLE ANILIYOR

İzmir’de özellikle geçen 4 Haziran’da Karşıyaka sekilik lideri Dobo Dayanıklı lakaplı Zorlu Arslan ile Karşıyaka ilçesinde berber dükkânı dükkanı işleten Yener Edis’in öldürüldüğü olayla bildik Camgöz çetesi üyelerinin, ayrı ayrı tarihlerde yanlışlık gitmek için kurulan örgüte uzuv tutmak’, ‘düşünülerek yaralamaya teşebbüs’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘mala uymazlık verme’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile değişik eşyalar hakkındaki kanuna ihtilaf etmek’, ‘silahla yağmaya teşebbüs’ kadar suçlardan açılan davayla gündeme gelmişti. Umumi yerine Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinde gayrikanuni çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen ve ‘Beldekler’ yerine bilinen, becerikli üyelerinin birçoğu bir aileye mensup olan tevhit cürüm örgütünün ise, emniyet çekemeyen kişilere faziletli faizle para verip, faiz oranını daima artırarak borçlarını kapatmalarını imkansız ayla getirdikleri ve bu yolla bir nice vatandaşın gayrimenkullerine halk koydukları belirlendi. Gözaltına alınan 9 şüphelinin Çiğli ilçesinde 10 katlı bire bir apartman binası ilkin tevessül etmek amacıyla, değişik ocak ve arabaları zılgıt ve kalın aracılığıyla elde ettikleri ortaya çıktı.

SİLAH, ÇEK-SENET VE MADEN MADDELER ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan, polis ekiplerince temas iki çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda, 5 pompalı tüfek, 3 tabanca ve bunlara ilişik fişek ve mermiler ile değişik metal maddeler, çek ve senetler ele geçirildi. Emniyete götürülen şüphelilerin buradaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

SİLAH TEMİN FAIL KİŞİ TUTUKLANDI

Ayrıca bu örgütlere silah temin ettiği belirlenen T.B. isimli tıpkı yabansı, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından gönderme edildiği adliyede tutuklandı. T.B.’nin kendine ilgili atölyede çokça sayıda cebe ürettiği ve bu silahları cürüm örgütlerine sattığı belirlendi. T.B.’nin atölyesinden 18 tabanca ile cebe yapımında kullanılan yüzlerce kıvılcım ele geçirildiği öğrenildi.

Share: