Kocaeli Valisi Yavuz, şehit ve gazi yakınlarıyla argıt turu yaptı

Kocaeli Valisi Seddar Ağır, Sahil Asayiş Marmara ve Boğazlar Toprak Komutanlığı TCSG Çekinmezlik Komutanlığınca 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında şehit yakınları, gazi ve aileleri onuruna düzenlenen davranış programına katıldı.

Başiskele ilçesindeki NATO iskelesine gelen Vali Çetin’u tören mangası karşıladı.

Müşkül ve beraberindeki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, Kocaeli Büyükşehir Uray Komutan Vekili Yaşar Yararlanmak, Bataklık Bahir Anne Esas Komutanı Tuğamiral Muazzez Bakıoğlu, Kocaeli Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ferhat Bevvap, Başiskele Kaymakamı Temiz Idrak Etmek, İl Inanma Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Açıkgöz Komutanı Albay Çetince Muhik Tartıcı, Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Başöğretmen Vekili Kamil Tüylüoğlu ile martir yakınları, gazi ve aileleri, seyrin gerçekleştirileceği Kıyı Güvenlik Komutanlığına ilgilendiren gemiye bindi.

Şehit yakınları, gazi ve gazi aileleriyle yakından ilgilenen Yavuz, çocuklara hediyeler verdi.

İzmit Körfezi’nden başlayan durum programı İstanbul’daki geçit turuyla devam etti.

Ilbay Ağır, gemide yaptığı konuşmada, ağustosun bilcümle fetihler kocaoğlan olması zımnında Türk tarihindeki genişlik mehabetli aylardan biri olduğunu belirtti.

Türk milletinin çağ süresince egemenliğine, bağımsızlığına ve yer bütünlüğüne ayn dikenlere okazyon vermediğini vurgulayan Müşkül, şunları kaydetti:

“Esasen 26 Ağustos’u idrak ettik. Merhum Sultan Alparslan’ı ve hümayun askerlerini rahmet ve şükranla ecnebi ettik. Bir defa henüz Tanrı rahmet eylesin, mekanları behişt olsun diyoruz. Anadolu’nun kapılarını bizlere açtılar. Gine 30 Ağustos Galebe Bayramı’mızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milleti tıpkı boy yazmıştır. Kurtuluş Savaşı’mızın benzersiz komutanı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk’ü, zırh arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi aynı kere elan rahmet, şükranla özge ediyoruz. Sizlere minnettarız, çünkü sizler olmasanız bu bayrağımız nazlı nazlı dalgalanmaz, ezanlarımız bağımsız ve hür şekilde minarelerimizde yankılanmaz, özgür ve mutlak yaşayamayız. O yüzden size hangi kadar minnet, minnettarlık duysak azdır.”

“Sizlerin herhangi bir zaman emrinde ve hizmetinde olmaktan büyük mutluluk ve çekicilik duyuyoruz.” ifadesini kullanan Ilbay Güç, “Tanrı sizleri inşallah cennetinde evlatlarınızla buluştursun. Sizlere sabr-ı cemil ödül eylesin ve inşallah karşımızdaki kamer boş aldatma bayrağımız bu topraklarda nazlı nazlı bütün dalgalansın, ezanlarımız dinmesin ve bu ulus kutlu davasına hizmet etmeye devam etsin.” şeklinde dua etti.Share: