Kırıkkale ruzname haberleri | Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir’in Öğrenciye Aşındırmak Dağıtımını Engellediği İddialarına Karşılık Verdi: “Bizden İzin Almadılar”

Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kampüste yemek dağıtımını engellediği ve öğrencilerin türap içre, lastiklerin üzerinde karnını doyurmasına faktör olduğu eleştirileri üzerine bire bir izah yaptı. Açıklamada, “Ücretsiz aşındırmak dağıtacağı haberi tarafımızca Belediye Başkanı Bronz Soyer’in 9 Teşrinievvel 2022 tarihinde saat 17.48’üstelik yaptığı paylaşım ile toplumsal medya üzerinden öğrenilmiştir. Dağıtıma ilgilendiren namına herhangi bir resmi cevaz talebi evet birlikte hikmet üniversitemize ulaşmamıştır” denildi.

Katip Çelebi Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İzmir Büyükşehir Uray Başkanlığı’nın ücretsiz yemek dağıtacağı haberi tarafımızca Belediye Başkanı Bronz Soyer’in 9 Teşrinievvel 2022 tarihinde saat 17.48’bile yaptığı paylaşım ile sosyal iletişim araçları üzerinden öğrenilmiştir. Dağıtıma ait olarak gelişigüzel resmi izin talebi evet birlikte bilgi üniversitemize ulaşmamıştır. 10 Ekim Pazartesi haset suret kampüsümüze gönderilen vesait dahi methal izinleri olmadığı üzere kampüs içerisine alınmamıştır” denildi.

“O SAATTE DAĞITIMA İHTİYAÇ NAMEVCUT”

Belediye yetkililerine “sözel” olarak “müsaade üzere resmi alfabe gönderin” mesajının iletildiği tamlanan açıklamada, şu ifadelere kayran verildi:

“Adı geçen tarihte tarafimıza resmi ayrımsız irade ulaşmamıştır. Aday görüşmelerimizde üniversitemizde ikinci tedrisat bulunmadığı ve eğitim bilimi öğretimin saat 17.00’da sona erdiği, o saatten sonraları dağıtıma gerekseme olmadığı, öğrencilerin bunaltıcı olarak eğleşme ettiği Balatçık Mahallesi girişindeki Balatçık Kapı’dahi tevzi yapılması halinde elan fazla gerekseme sahibine ulaşılabileceği bilgisi yetkililere aktarılmıştır.”

İZBAN DURAĞI ELEŞTİRİSİ

Katip Çelebi Üniversitesi’nin açıklamasında, konuyla ilgisi yoksuz, satırlara de yer verildi. Katip Çelebi İZBAN Durağı’nın hizmete alınmasının gecikmesi dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eleştirildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Üniversitemizin sunma heybetli ihtiyacı olan ve çevresinde mukim vatandaşlarla birlikte kestirmece 60 bin kişiye bakım ita potansiyeline erbap ‘Katip Çelebi İZBAN Durağı’nın hizmete açılmasına yönelik yönetimimizin çetin çabası kamuoyunun malumudur. Bu durağın yapımı amacıyla kestirmece 5 yıldır süren müzakerelerden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin damarlı tutumu dolayısıyla sonuç alınamamıştır. Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın elan abat ulaşımı için yaptığımız çokça sayıda rica, değişik gerekçelerle görmezden gelinmiş ve farklı mazeretlerle durağın yapımı ötelenmiştir. Mevcut durumda öğrencilerimizin erişim ızdıraplarını arızi süreyle fasletmek hesabına su durumu göz önünde bulundurularak Egekent İZBAN durağından kampüsümüze hafta içi eyyam ve sınav tarihlerinde koyulmak için 07.30 – 09.30 ve 17.00-19.00 saatleri arasında ilave seferlerin konulması talebi Büyükşehir Belediyesine 16.09.2022 tarihinde resmi yazı ile gönderilmiş antrparantez yetkililere birlikte yavuklu namına laf detaylarıyla iletilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yazıya 05.10.2022 tarihinde ‘talebin karşılanamayacağı’ yanıtını vermiştir.”

“BILCÜMLE ÖĞRENCİLERE 4 ÇEŞİT AŞINDIRMAK VERİYORUZ”

Açıklamada, üniversitenin politik kampanyaya alet edilmeye çalışıldığı kanıt edilirken, “İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, cemi öğrencilerine 6 TL bedelle rastgele aktarılma 4 asıl yemek vermekte; ihtiyaç sahibi öğrenciler için antrparantez ücretsiz yiyecek imkanı sağlamaktadır. Üniversitemizdeki umum süreçler, ilgilendiren mevzuat kapsamında, devletimizin umde ve geleneklerine akıllıca kendisine yürütülmektedir. Ülkemiz ve bölgemiz için müteharrik hava ve kuruluşlar ile mümasil işbirliğini önemseyen üniversitemizin siyasi bir kampanyaya maşa edilmeye çalışılması kasıtlı ve üzüntü vericidir” denildi.

Share: