Kıbrıs’taki Adıyamanlılardan kontak ve kardeşlik haset

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) dallı güllü Adıyamanlılar, geçmişten mevrut kültürlerini yaşamak üzere bağlanak ve el birliği haset düzenledi.

Adıyamanlılar Ekin ve Dayanışma Derneği’nin organizesinde, Kıbrıs’ta dinamik Adıyamanlılar, İskele Piknik Alanında, Adıyaman’a katışıksız piknik, saz, türkü ve sohbetlerin saha aldığı huy buluşması gerçekleştirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhur Reisi Ersin Tatar, Faaliyet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Hasan Taçoy, Maliye Bakanı Alişan Görk, KKTC Ilmek İşleri Başkanı Prof. Dr. Istekli Atalay, Gazimağusa Belediye Reisi İsmail Atardamar, KKTC Alevi Kültür Merkezi Umumi Başkanı Cengiz Çipo, siyasal parti ve sivil toplum yapı temsilcileri ve birçok izinli ile Adıyamanlılar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan KKTC Adıyamanlılar Hars ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kayalar, Adıyaman hars ve değerlerini kuşaktan kuşağa aktarma etmek ve bunu bilcümle Kıbrıs halkına öncelemek amacıyla bu asıl etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Başkan Kayalar, ” Türkiye’de Adıyaman huzurun başkenti olarak bilinir. Dünyanın rastgele tarafında Adıyamanlılar ise okkalı, güzel, etkili ve vatanını muhip insanlar kendisine bilinir. Kıbrıs’ta üstelik bu böyledir. Bire Bir Adıyamanlılar yerine hemşerilerimizle hangi kadar övünç etsek azdır. Bizler topluluk namına haddinden fazla zihayat, etkili ve nitelikli tıpkısı yönetime sahibiz. Adıyaman ve Adıyamanlılar ile evire çevire vatanlarımız Türkiye ve Kıbrıs amacıyla hangi gerekiyorsa yapmaya hazırız. Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve birçok yetkilinin aramızda olması Kıbrıs’taki Adıyaman gerçeğini yansıtmakta ve bizleri onurlandırmaktadır” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise yaptığı konuşmasında, Adıyaman ile KKTC arasındaki manalı bağların daha bile geliştiğini belirterek gündeme dair açıklamalarda dahi bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti halkı ile KKTC halkını birbirinden elde etmek için birçok oyunlar oynanıyor. Aramızdaki iştiyak birliğiyle bu engeller teker tekerlek ortadan kalkmaktadır. KKTC, Şarki Akdeniz’de çok şanlı tıpkı Türk devletidir. Çıktı bizim varlığımız, ülkemiz ve cumhuriyetimiz dünyanın seçme yerinde konuşulmaktadır. Anavatan Türkiye ile alay malay havada, denizde ve karada ulusumuzun hakkını ve hukukunu arkalamak, geleceğe umutla bakabilmek ve bire bir ülküyü benimsemek, hepimizin temennisidir. Tamamıyla çalışmamız, üretmemiz ve birbirimize bindi olmamız gerekir. KKTC, angajman ve beraberliği ile bugünlere büyüklüğünde gelmiştir. Adıyamanlıların bu birlik ve beraberlikleri, bire bir birlerine kenetlenmeleri bizleri mutlu etmektedir. Varlıklı aynı devir ve kültürel yapıya eş olan Adıyaman’a selamlar gönderiyoruz” diye konuştu.

Program süresince Türkiye’den Saz Şairi Fahrettin Çelik ile Takım Ezman Adıyaman’a saf şiir ve türküler seslendirdi. Vatandaşlar piknik yapıp halaylar çekerek doyasıya Adıyaman kültürü yaşadı. – ADIYAMAN

Share: