Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar mekân illere gitmekten kurtuldu

Kimyasal Tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar belde illere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Heybet Hastanesinde ilk defa kimyasal tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, yer illere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kimyasal tedavi tedavilerini kentte algı.

Şırnak’ta kemoterapi ünitesi olmadığı için otama yok etmek zorunda artan vatandaşlar, mekân illerdeki hastanelere gidip otama görüyorlardı. Şırnak Ihtişam Hastanesine yapılan sağlık yatırımıyla bunun önüne geçilerek kemoterapi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Başka illere gitmeye lazım yok”

Şırnak Kerem Hastanesi Başhekimi Dr. Çağdaş Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları hep malzemeleri gerçekleştirme ettiklerini söyledi. Kimyasal Tedavi ünitesini aktifleştirdiklerini nâkil Dr. Küçükerdoğan, “Bundan Sonra amansız hastalık hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve değişik illere müracaat etmek zorunda kalmayacaklar. Burada dosdoğru bir şekilde tedavilerini olacaklar. Burada onlara temas cins imkanı sunacağız” dedi.

İç Emraz ve Tıbbi Onkoloji Ehlihibre Dr. Ferhat Ekici bile, “kimyasal tedavi ünitemizde hastalarımıza müteveccih rastgele soy ilaçlar var. Bu ilaçlar beyninde alışılmış kemoterapiler, hedefe müteveccih ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz tılsım grubu bulunmaktadır. Ortalama kolikliğimize başvuran rahatsız sayısı 15 ile 20 arasındadır. Ayakta kimyasal tedavi tedavisi gören hastalanmış sayımızda 3 ila 7 arasındadır. Şu temel büyüklüğünde bize başvuran bilcümle hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Yer sıkıntımız kâin değildir. Bize başvuran yekpare hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Bundan Sonra bu zamana büyüklüğünde mekân illere ve ayrıca Ankara ila İstanbul’a büyüklüğünde revan hastalarımız bundan hakeza hastanemizde tedavi altına alınabilecekler. Hep kanser hastaları bize gelebilir. Yüzdelik 95 hastalığın ilaçları de hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini da hastanemizde yapabiliyoruz” diye konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Henüz ilk ilk kez Van’a gittim, orada zerre aldılar ve sökel olduğumu orda öğrenmiştim. Elan sonra Batman’birlikte tedavi gördüm. en üst burada kemoterapi ünitesinin açılmasıyla alay malay 8 seans kimyasal tedavi burada gördüm. Doktorumdan çok memnunum. Tanrı, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması henüz andıran ve henüz avantajlıdır” dedi.

Share: