Kemal Kılıçdaroğlu, Hendek Faciasında Yaşamını Yitirenlerin Aileleri ile Buluştu: “Devletin Yetkilileri Sizden Helallik İstemek Zorunda”

Olgun: MEHMET AKGÜN – Kamera: EKSIKSIZLIK SEVİNDİRİCİ

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Sakarya’nın Trap ilçesindeki çekicilik fişek fabrikasında meydana mevrut patlamada hayatını kaybeden işçilerin aileleri ile buluştu. Kılıçdaroğlu, “Ben eminim, adalet katiyen yerini bulacaktır. Bu devletin yetkilileri gelip, sizin sofranıza oturup sizden helallik özlemek zorundalar. Zira devleti yönetenlerin, kendilerine düşen görevi yapması geçişsiz. Vatandaşa karşı görevini yapması lazım” dedi. Patlamada kardeşi Sabahattin Tepeçınar’ı kaybeden Fakirlik Tepeçınar, “Mesul müdür, oynayarak bundan sonra duruşmadan. Şüphesiz tıpkısı özdek bu ya. Lacerem dayanayım ben buna? Adalet yerini bulsun. Tığ, kimseden bire bir husus istemiyoruz. Benim gözümde şu anda devletin bilcümle kamu kurumları lazım şekilde yargılanmadığı sürece yine arkasındayım. İster beni PKK’lı ister FETÖ’cü ilan etsinler, şevket şu an katildir benim gözümde” diyerek konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin takım toplantısı amacıyla bugün geldiği Sakarya’bile, Hendek’teki Iri Coşkunlar Yararsız Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana mevrut patlamada yakınlarını kaybedenlerle tıpkısı araya geldi.

Hak vurgusu özne Kılıçdaroğlu, “Beni sunu çok üzen, canımı acıtan, olayın sıcaklığı dururken ayrımsız kemirmek verilmesi, güya hakeza aynı özdek incelmemiş kabil bir atmosferin yaratılması. Bu, akilane aynı öz değil. Hepimiz insanız ya. Münteha eksiğin, kusurun benzer ama evet arz azından bekle evet. İnsanlar acılarını ayrımsız çeksinler. O üstelik olmadı. Gâvur bir resim daha çok ortaya. Bunun takipçisi atılmak hepimizin görevi. İnsani yerine hepimizin görevi” dedi.

Yetkililerin faciada yaşamını yitirenlerin aileleriyle helalleşmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“ADALETİN OLMADIĞI YERDE ACUN, KAİNAT OLMAZ: Mağduriyeti biliyorum, iri tıpkı mağdurluk. Nazik benzeri boşlama var, bunun da farkındayım. Çünkü önce misil olan benzeri patlama değil, yedinci defa olan büyük tıpkısı patlama. İnsanlar hayatlarını kaybetti. Büyük aynı elim yaşandı. Hep 3-5 kuruş savsaklamak peşindeyken canını veriyorsa, o ilçe olmasın diyerek muktezi tedbirlerin alınması gerekirken alınmıyorsa arasında iri bire bir dağ var demektir. Acıyı tükenik sineye çekelim ama arz azından türe denilen bire bir anlam var. Bu adaletin bile olması lazım. Adaletin olmadığı yerde dünya, kainat imkânsiz. Devletin dini adaletse adaletin benzeri şekliyle sağlanması lazım. Avukat arkadaşlar, sıhhatli olsunlar, çalışıyorlar. Biz, saylav arkadaşlarımızı birlikte olaydan acilen sonradan görevlendirdik. Çünkü dirilik türe bekliyorsa ve kendisini güçlüler karşısında apışık hissediyorsa birilerinin ona destek vermesi geçişsiz. Hak amacıyla bu şart.

SİZDEN KUSUR DİLEMELERİ, SİZLERLE OTURUP HELALLEŞMELERİ LAZIM: Beni bildirme haddinden fazla üzen, canımı acıtan, olayın sıcaklığı dururken bire bir yemek verilmesi. Sözde hakeza aynı husus tor kadar tıpkı atmosferin yaratılması. Bu, doğru tıpkı şey değil. Hepimiz insanız evet. Bitmiş eksiğin, kusurun kabil amma ya sunu azından bekle evet. İnsanlar acılarını bire bir çeksinler. O de olmadı. Ceberut benzeri resim çıktı ortaya. Bunun takipçisi görünmek hepimizin görevi. İnsani kendisine hepimizin görevi. Bu acıyı telafi etmemiz geçişsiz. Sizden bozukluk dilemeleri, sizlerle oturup helalleşmeleri lazım. Hakeza benzeri öz olanaksiz ya.

AİLENİN ACISI VARSA O ACIYI HEPİMİZİN PAYLAŞMASI LAZIM: Bilcümle bunlar yokmuş, incelmemiş üzere davranılması akla yatkın tıpkısı öz değildir. Ayrımsız eş yara çekiyor ve biz onu hissetmiyorsak esasta o incitici toplumu elan içten sarsıyor. Aynı vatandaşın, ailenin acısı varsa o acıyı hepimizin paylaşması lazım. Hepimiz biliriz yani, benzeri apartmanda tıpkısı komşumuz vefat ederse televizyonu da açmayız, ürkmek duyarız. Ona yemek götürürüz, acısını paylaşırız. Bu büyüklüğünde büyük hasletimiz varken böyle bire bir levha karşısında duyarsız davranılması dobra değil, akıllıca değil.

ADALET YERİNİ BULUNCAYA KADAR BİZ ÜSTELIK TAKİP EDECEĞİZ: Buraya geldim, beni akseptans ettiniz, iyi olun. Sofranızda ağırladınız, sağlıklı olun. Şundan sakıncasız olmanızı isterim; türe yerini buluncaya büyüklüğünde tığ üstelik strateji edeceğiz. Saylav arkadaşlarımız strateji edecekler. Avukat arkadaşlar doğrusu çalışıyorlar, izlem ediyorlar. Sizin murafaa sonrası feryatlarınızı duyduğum dakika, emniyetli olun içim parçalandı. ya insanlar, hele sizler kadınlar, hak istiyorsunuz. Şüphesiz oluyor hakeza. Zulmün olduğu yerde türe olamaz, bu zulmü bitirmeniz lazım. Bunu yapacağız.

TOPLUM ADINA BİZİM KUCAKLAŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR: Zulmü bile bitireceğiz, bu ülkeye hak da gelecek. Müsamaha gelecek. Cemiyet adına bizim kucaklaşmaya ihtiyacımız var. O büyüklüğünde çok kamplaştık, ayrıştık ki birbirimiz antagonist kendisine görmeye başladık. Bu memleket, hepimizin memleketi. Vatan, sancak hepimizin. Oturur tartışabiliriz, anlaşamayabiliriz amma bu kavga nedeni olmamalı. Cenkleşmek; ‘daha makul benzeri sefer bulabilir miyiz’, bunun üzere tartışabiliriz. Acun hakeza yapıyor. Karamsar değilim, inşallah düzelir. Doğruluk yerini bulur.

SİZİNLE OTURUP KONUŞMALARI LAZIM: Ego eminim, doğruluk mutlak yerini bulacaktır. Bu devletin yetkilileri gelip, sizin sofranıza oturup sizden helallik özlemek zorundalar. Zira devleti yönetenlerin, kendilerine sakıt görevi yapması lazım. Vatandaşa alın görevini yapması lazım. O fariza hesabına geldiği ant, bittabi ölenleri dümbelek getiremeyiz, Cenabıhak rahmet eylesin; evlatlar, teessürat var, onlar herkesin yüreğinin aynı yerinde duruyor ama ‘burada bir geçersizlik, yanlışlık oldu; tıpkı eksiğimiz, yanlışımız var, bunu telafi etmemiz lazım’ diyerek size gelmeleri lazım. Sizinle oturup konuşmaları lazım. İşin özeti bu.”

BEN, ŞU AN ‘KANA ZAMAN, CANA BIREY’, BU DURUMA GELDİM”

Patlamada kardeşi Sabahattin Tepeçınar’ı kaybeden Kesat Tepeçınar, Kılıçdaroğlu’na, “Şevket yönetimi veya siyasal yönden en son yerine bizleri dinlemeye geldiğiniz amacıyla herkese teşekkür ederiz. Benim çocuğum 26 yaşında. Siz, ‘Oran yönetimi helallik istesin’ diyorsunuz. Ben, helal işini geçtim. Ego, şu an ‘kana nefes, cana can’, bu duruma geldim. Bu adaletsiz düzelmediği sürece bu duruma geldim” dedi.

“SAKARYA EMNİYETİ’NDEN BİR POLİS GÖRSEM, ANTAGONIST GÖRMÜŞ GİBİ OLUYORUM”

Duruşmaları anımsatan Tepeçınar, şöyle konuştu:

“Sanıkların ifadesi -zabıtlarda var bu, güneş balçıkla sıvanmaz-; ‘Ankara’dan denetlemeciler gelecekti, geldiği ahit bizi arıyordu, şu evrakları hazırlayın diyorlardı, biz hazırlıyorduk. Onları İzmit’ten alıp getiriyorduk, ayarlıyorduk, yediriyorduk, içiyorduk, gönderiyorduk’. Büyük patronun, hasis patronun ifadesinde var. Burada itimat benim, şu dakika buradaki polis güçleri ihvan kusura bakmasın, Sakarya Emniyeti aynı numaralı düşmanım kabilinden şu dakika. Ben o duruma geldim, o kadar psikolojim bozuldu. Sakarya Emniyeti’nden bir polis görsem, düşman görmüş gibi oluyorum. Bunların hizmetinde etkin, korumalığını özne bilcümle polisler Sakarya Emniyeti’nde.

“İKİ PARE SAVCININ NEZDINDE İFADE VEREN İKİ PARE YALANCI TANIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMADI”

Patlama anında işyar, soruyoruz, ‘Ben onu bilmem, orayı bilmem’. Sen, muazzam fabrikanın asayiş amirisin, fabrikanın A, B, C kapısını bilmez misin evet. Duruşma heyeti, bunlar karşı henüz cürüm duyurusunda da bulunmadı. İki çingi savcının nezdinde tabir veren iki kesim yalancı şahit üzerine cürüm duyurusunda bulunmadı.

“300-500 TL MAHIYE ALMAK İÇİN O İMZAYI ATMAYACAKTI”

Bizim gözümüzün önündeki adamlara suç duyurusunda bulunulmuyor. Ruhsatsız binalar, kendileri söylüyor. ‘Risk arttı, riski budamak için biz bu binaları yaptık’ diyor sanıklardan biri. İş güvenliği uzmanı, sorumlu müdürler filan, 300-500 TL maaş ahzetmek üzere o imzayı atmayacaktı. Şu anki verilen cezalar, bize bakarak bildirme zir seviyede verilecek cezalar. Henüz yükselecek, yükselmesi lazım. Beni kışkırtmacı ettiler, şovmen ettiler, ‘Kes sesini lan’ dediler. 50 lime sorun açsınlar. Bu istedikleri özdek oynatmak, sindirmek, apayrı hiçbir husus değil.

“İSTER BENİ PKK’LI İSTER FETÖ’CÜ İLAN ETSİNLER, CESAMET ŞU ZAMAN KATİLDİR BENİM GÖZÜMDE”

Kadına inç sallıyor. Değişmeyen verildi, herif oynayarak imdi ya. Mesul müdür oynayarak çıktı duruşmadan. Elbette tıpkı öz bu ya. Elbet dayanayım ben buna? Doğruluk yerini bulsun. Biz, kimseden aynı özdek istemiyoruz. Benim gözümde şu anda devletin hep amme kurumları mukteza şekilde yargılanmadığı sürece yine arkasındayım. İster beni PKK’lı gerek FETÖ’cü ilan etsinler, azamet şu an katildir benim gözümde. Benim çocuğumun katilidir. Sunma tamamen büyüklüğünde bütün sorumludur. Herkes vacip şekilde yargılanıp vacip şekilde cezasını almadığı sürece ben hakkımı esasen helal etmem. Rahmetliyle helalleşecekler öbür tarafta.

“DURUŞMALARDA 6 SANDALYE, BİR MASA HESAPÇI YAPILDI, CAN HESAPÇI DEĞİL”

Tıpkısı avukat şurası söyleyebilir mi? ‘Soma’üstelik 300 hayat öldü, burada 7 gönül.’ Hangi ile kıyaslıyorsun sen bunu evet. ‘Burada 7 güç.’ Duruşmalarda 6 sandalye, ayrımsız masa hesabı yapıldı, duygusal hesabı değil.”Share: