Keçiören’de Hacı Bektaş Ege anıldı

Keçiören’birlikte planlı programla Hacı Bektaş Veli anıldı.

Keçiören Belediyesi yoluyla Neşet Ertaş Nutuk ve Eylem Merkezi’nde ‘Hünkar Hacı Bektaş Iye anma programı ve Alevilik belgeseli hususi gösterimi’ düzenlendi. Keçiören Belediyesi tarafından hazırlanan belgeselinin gösterimi yapılırken, Seyyid Hacı Yüksek Turabi Derneği üyeleri semah gösterisi yaptı. Öğretim Üyesi ve sanatkâr Ödül Coşkun’un eserlerini seslendirdiği programın böylece aşure ikramında bulunuldu.

Keçiören Şehremini Turgut Altınok, yaptığı konuşmada, “Hocalarımız Hünkar Hacı Bektaş Ege ve alaca aş ile ilgilendiren yürek sözlerini çattılar. Hünkar Hacı Bektaş Iye’yi derk ve anlatmayla ilgilendiren 17’nci programımızı yapıyoruz. Eksiklerimizi tefhim etmek icabında birçok değerimizden anaç değiliz. Canan Elçi Efendimizin (TEZ) torunlarıdır Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin. Biri Elçi Efendimizin sağlıklı omzunda, başkası sol omzundadır. Hz. Ulvi (R.A.), Allah’ın aslanı, Elçi Efendimizin damadıdır. Behişt müjdelenen 10 sahabemizden biridir. Kerbela hepimiz üzere felakettir. Kerbela’da martir olan 72 Ehli Beyt’i yağmur ve minnetle anıyoruz” dedi.

Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Türk toplumunun kocaman tıpkı değeri olduğuna birlikte değinen Altınok, “Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Anadolu’nun Türkleşmesine oylumlu katkısı olmuştur. Hünkar birçok şey söylemiştir amma temelinde ilişik, ürkmek ve tolerans vardır. ‘İncindiği halde incitmeyen merttir, yiğittir’ diyor. Değerlerimiz bire bir, acılarımız tıpkı, kutsallarımız bire bir. Bugün ‘kardeşler arasına lacerem kargaşa tohumları ekebiliriz’ derdindeler. Müslümansız benzeri Alevilik, Ali’siz ayrımsız Alevilik, Hüseyin’siz, Hasan’sız tıpkı Alevilik imkansız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’bile ayrışmayı körüklemeye yönelik zamanında yaşanan olaylara bile atıfta mevcut Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Çorum’de, Sivas’ta yaşanan ızdırap olaylarda bizleri Alevi vatandaşlarımız üzerinden ayrıştırmak istediler. Aleviler devletine, milletine, ülkesine ve cumhuriyetine sonuna kadar mecbur kaldı. Hünkar derdi ki, ‘Bunu işleyen bizden değildir.’ Evet, hangi diyor Hünkar, ‘Bir olalım, bilgili olalım, hararetli olalım; gelin canlar bire bir olalım.’ Bizim tarihimize ve geçmişimize borcumuz var. Nereden geldik, kimlerin yardımıyla geldik ve değerlerimiz nedir bilmeliyiz. Alevilik nedir çoğumuz bilmiyoruz. Birçok özdek söylenmiştir ama Alevilik’te incelik vardır, edep vardır. ‘İlla edep özellikle incelik’ denmiştir. Cemevlerimiz üstelik edebin evidir. Sayısını ne kadar artırırsak bu edeple, bu terbiyeyle gençlerimizi yetiştirebiliriz. Yoksa ecnebi istihbaratlar ülkemizde ‘Türkiye’yi elbette Suriye yaparız, Türkiye’yi pekâlâ Irak yaparız, Türkiye’yi pekâlâ Yemen yaparız’ diyerek dal gezmeye devam haysiyet.”

“Birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz daima olsun”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Hüseyin Gazi Cemevi’hangi yapmış olduğu ziyaretin birlik ve kardeşlik üzere mefret olduğuna birlikte değinen Altınok, “Anadolu’muzun tapusu olan ayrımsız dağımız var Ankara’de. Hüseyin Gazi Türbemizin bulunduğu saha. Belki çoğumuz bilmiyoruz kim orada bereketli Hüseyin Gazi hazretleri var. Orası Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu arada toplumumuz yoluyla henüz birlikte haddinden fazla bilindi. Ben bizzat çokça mutlu oldum, bahtiyar oldum. Birliğimize fitne sokmaya çalışanlara pir benzeri kuvve verildi. İnşallah birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz daim olsun. Cumhuriyetimizin, devletimizin kurucusu balaban başkan, büyük heybet adamı, devletimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle tevessül etmek üzere eksiksiz cebe arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorum” dedi.

Anma programına Alevi dernekleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşları başta tutmak için toplumun her kesiminden yurttaş katılma sağladı. – ANKARA

Share: