Kayseri yerli haberleri | 5. Kayseri Tezkere Fuarı, 7’den 70’e eksiksiz tezkere dostlarını ağırlıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından planlı 5. Kayseri Pusula Fuarı üzere kitapseverlerin hararetli bekleyişi serencam buldu. 5’inci Kayseri Betik Fuarı, Acun Tecim Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açarken, 7’den 70’e tezkere dostlarının beğenisiyle karşılaştı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3 milyonu çok tezkere, 300’ün üstünde edip ve yayınevinin okurlar ile bir araya geldiği Kayseri Tezkere Fuarı’nın beşincisi, kitapseverlerle buluştu. Her çevrim onlarca farklı yazarın imza günleri ve söyleşi düzenlediği fuara 14-15 Ekim’da Mehmet Ulu Keder, 15 Ekim’birlikte Şükrü Erbaş, Mete Yarar, Çekişme Ş. Barkçin, Mehmet Güvenli Ay, Alp Tazeoğlu, 16 Ekim’da Berrak Selçuk, Bircan Sebep, Tuğba Coşkuner, Nurdan Damla, Hedef Cari, Âşık Bacaksız, Sıtkı Aslanhan, Serkan Karaismailoğlu, Sinan Akyüz, 18 Ekim’dahi Başkomutan Tuncer, Saliha Erdim, 19 Ekim’üstelik Alişan Kapaklıkaya, 20 Ekim’üstelik Bestami Yazgan, Abdurrahman Detaylı, Hatice Kübra Tongar, 21 Ekim’da Nurullah Gailesiz, Beyhan Budak, 21-22 Ekim’üstelik Zekeriya Efiloğlu, 22 Ekim’de Nihat Hatipoğlu, Sinan Yağmur, Bilal Sami Gökdemir ve 23 Ekim’dahi İlber Ortaylı, Serhat Ecnebi, Ahmet Şimşirgil, Ahmet Turgut kitapseverlerle bir araya geliyor.

“Betik fuarı için site dışından geldik”

Anadolu’nun önder şehri Kayseri, reis pusula fuarında esbak yılların ziyaretçi rekorunu kırması beklenirken, vatandaşlar tezkere fuarını çok beğendiklerini ve mutlu kaldıklarını kaydettiler. Yazarlarla ayrımsız araya geldikleri üzere mutlu olduğunu anlatım fail Zehra Tarih, “Yazarlarla tıpkı araya geliyoruz. Kitapları tanıyoruz. Özellikle birlikte günümüzün sayısal çağında kitaplarla hemhal oluşmak insanlara kitaplarla kendimizi anlatabilmek bildirme evire çevire yoludur diye düşünüyorum. Çünkü sayısal çağ görsele hitap ettiği amacıyla o yargılama görüyorsun ve unutuyorsun. Amma kitaplar benzeri kurtarıcı üzere. Günümüzün solmayan gülleridir bu. Betik fuarı üzere Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek konuştu. Kayseri’birlikte bire bir okulda öğretmenlik yaptığını dile getiren Osman Karacabey ise, fuarları haddinden fazla önemsediklerini belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a destekleri için teşekkürname etti. Karacabey, şöyle konuştu:

“Oğlumla ve eşimle gelişigüzel geldik. Açılır açılmaz geldik. Değme yıl geliyoruz. 2018’den beri buradayım. Oğlumun, eşimin ve benim hepimizin birer pusula hakkı var. Kitapları sevdirmek amacıyla, ayrıntılar için hele çok hayır olduğunu düşünüyorum. Çocuklara, kitaba para ödeme ve onu alma açısından fuarları önemsiyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Öğretmenim ego. Okullara cetvel geldi. Zat okulumda da planlamayı ben yapıyorum. Ayın 20’sinde inşallah buradayız. O yüzden Memduh Bey’e teşekkür ediyorum.”

Tanay Durmaz isimli kitapsever ise; “Pusula fuarını çok beğendik. Her sene geliyoruz. Ama bu sene bundan sonra hoşumuza gitti. Haddinden Fazla memnun kaldık. Beyhan Angay’ın imza haset üzere geldik çocuğumla” dedi. Hayrullah Karataş birlikte kitap fuarlarını temas sene dört gözle beklediklerini rapor ederek, “Hem çocuklarımıza, hem dahi kendimiz için bu etkinliklere hele bilinmiş yazarların mevrut olması bağımlı ki, bizleri haddinden fazla bahtiyar ediyor. Keşke senede 2,3 misil yapılsa sunturlu olurdu. Çünkü, bazı kitapları bulmaktan çokça zorlanıyoruz. Böyle etkinlikler, hakeza fuarlar olduğu zamanlarda aradığımız kitapları tedarik etmek daha yalınç oluyor. O yüzden böyle etkinliklere sürekli gelmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza bile fark oluyor” diye konuştu. Ömer Faruk Öztoprak ise “Fuarın gayet ongun olduğunu düşünüyorum. Hem yazarlarla buluşuyoruz, kitaplarımıza imza attırıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Alem Rençber da Kitap Fuarı’nı çok beğendiğini dile getirerek, şunları söyledi; “Yazarlarla ve kitaplarla tıpkı araya akmak haddinden fazla pir ayrımsız madde. Bunun için Büyükşehir Belediyemize haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Yazarların hepsi gönülden. Hepsi haddinden fazla iyiler.”

Mustafa Şener isimli bibliyofil ise, “Öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bizim amacıyla fena hâlde aynı fırsat bu. Yozgat’tan geliyorum beraber. Pusula fuarı için geldik alelhusus. Tıpkısı zamanda şehri gezmek istiyoruz Kayseri’yi. Antlaşma zamanda geliyoruz filhakika. Kitaplarda yüzde25, yüzde30 kabil tenzilat yapıyorlar. Bu bizler üzere tıpkı okazyon. Değerlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Öğrencilere ve kitapseverlere, Kayseri Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 5. Kayseri Betik Fuarı’na ücretsiz ulaşım imkanı dahi sağlanacak. Her yıl tıpkı esbak yıldan daha çok kitapseveri misafir eden betik fuarının 5’incisinin bu sene üstelik vahim bağlam ile karşılanması bekleniyor. – KAYSERİ

Share: