Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’üstelik meydana mevrut biberli yağışla ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar yavaş bire bir boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte doğru akarsu çokça çok hikmet sahibi dahi değildik amma Cenabıhak’tan bizler, mıntıka olarak bu cins afetlerin çok aşkın bildik olunca sonsuz uyanıklık halindeyiz. Zımnında hemen müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’bile önceki devir çalışkan olan sağanak yağış, çığlık fırtına ve kırcı yağışı sebebiyle 400’den çok bodrum ve methal katlarda kâin işyerlerini, evleri ve merbut otoparklar ile depoları akarsu bastı. Hâkim sularının tahliyesi tamamlanırken, sülale ve işyerleri ile otopark ve depolar özellikle koyulmak için şehrin değişik noktalarında katışıksızlık çalışmaları bitmeme ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, ayrımsız yandan saffet çalışmalarını sürdürürken özge yandan dahi hasar gören yerlerde bakım ve onarım çalışmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Ivedili Format Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle gelişigüzel hasar tayin çalışmalarına bile başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak selden uymazlık gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında himmet yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ait çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam ezanı haddinden fazla aheste aynı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde bile 400’ün üstünde ihbar aldık. Çok vahim oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda bilgi aktardığımız yasakçı esbak akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, aceleten Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası de yeğin sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem birlikte Aşirefendi Han’ın yanı sıra, çok vahim sayıda eş ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem da yer illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe gelen araçlarla gelişigüzel bizler bir anda suların tahliyesine başladık. Özellikle Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Mir aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan türkçesi bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgi sahibi olamadıklarını söyleyen Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz sürekli teyakkuz halinde. Tabiatıyla ki bu büyüklüğünde ciddi ayrımsız boyutta yağışın olacağı yönünde dahi elhak çokça çok vukuf sahibi de değildik amma Cenabıhak’tan bizler, bölge namına bu çeşit afetlerin çokça çok tanıdık olunca sürekli teyakkuz halindeyiz. Nedeniyle tezce müdahale ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Alelacele bir anda seçme tarafta temizliklerimizi yaptık, iki modül yolumuzda çökme oldu. Suyun ferasetsiz taşması oldu. Hele Kastamonu gibi çukurda mütezayit illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akilane basıncına sebebiyet veriyor yani suyu kafasız püskürtmüş oluyor. Bu üstelik haddinden fazla dokunaklı şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye konuştu.

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’üstelik suyun bastığı aile, hisse senedi yeri, park yeri ve depo kabilinden alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını rapor eden Komutan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek akarsu kalmadı. Ara Sıra bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların sililik çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu iri afette, selde bizlere desteğe mevrut bilcümle herkese ve belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem de bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine gerekli bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. beraber yoğun manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve gelişim yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih nicelik terennüm etmek çok makul olamaz amma hasar tespitinden bilahare bu konuda muktezi izah ve bilgilendirmeyi birlikte yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek facia bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar bindi alabiliriz bunların kâffesi ilerleyici günlerde henüz netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre yapılmış altyapı ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun ayrıntılı zamandır bu kadar benzeri yağış almadığını nâkil Başkan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’dahi etraflı zamandır burada yerleşme olduğum amacıyla biliyorum bu kadar baskın felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize tıpkısı işarettir. Yeni normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin bildirme kocaman problemlerinden aynı tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, ancak içme suyu ve ast bina ile ilgilendiren altyapımız 3 yıldan aşkın oldu, Mekân ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden muhit Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile oranlı altyapı çalışması çokta cins olmadı. Zımnında şehrin 50 bin nüfusuna bakarak yapılmış enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu eşkal ilçeye hizmet aldığını düşünürsek filhakika bu altyapıyla ilişkin kayran saha bu merkez sıkıntılar vermesi çok natürel. Çünkü borularımız çarkıt, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, ağır kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ait boru çaplarımız yoz geliyor. Şehrin ortasından geçen öz yatağında suyun seviyesinin nispetle yükselmesiyle çaya cari suyun tekrar idraksiz gelmesi dolayısıyla akarsu baskınları yaşandı. Bununla ait esasen bir düzentileme yapacağız. Bu kadar nazik baskın felaketlerinin daha çok bakir normaller içerisinde olduğunu düşünürsek katiyen ve mutlak yeni normallere göre bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda çokça balaban hasarlarımız çıkmaz. Sâdır hasarlarımız olunca üstelik AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede sunu güdük sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip ika yönünde adımlar atarız. Bilcümle Kastamonu’ya esbak olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: