Kars’ta toplumsal ev kura heyecanı

Kars’ta toplumsal basamak kura heyecanı

600 göz üzere 3 bin 430 referans

KARS – Kars’ta içtimai hane ad çekme heyecanı yaşandı. Kars merkezde yapılacak olan 600 göz için 3 bin 430 sevimli başvuruda bulundu.

Toplu Hane İdaresi Başkanlığı yoluyla ‘İlk Evim, İlk İş Yerim, İl Arsa’ projesi çerçevesinde, Kars’ta yapılacak bin 70 konutun, bini amacıyla kuralar çekildi.

Kafkas Üniversitesi Ahmet Aslan Kongre Merkezi’nde düzenlenen kura törenine, Ilbay Vekili Muhammed Furkan Tuna, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Rahmi Toktaş, AK Fırka Kars İl Başkanı Fıkdan Çalkın, kat amirleri ile referans işleyen vatandaşlar katıldı. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kura çekimi öncesinde açıklamalarda mevcut Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, “Devletimiz, tıpkısı sosyal ululuk olmanın gereği adına alelhusus akıbet yıllarda yetersiz gelirli vatandaşlarımız başta gelmek amacıyla güre girişimcilerimize, engellilere, çiftçilere, esnafa, toplumun acilen seçkin kesimine çeşitli destekler sağlamakta, imkanlar sunmaktadır. İşte bu imkanlardan biri de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve TOKİ öncülüğünde cumhuriyet altını tarihimizin bu sunu iri sosyal bölük projesidir. Bugüne büyüklüğünde ilimizde TOKİ marifetiyle 26 proje gerçekleştirilmiştir. Bu projelerden 24 tanesi tamamlandı, 3 tanesi devam etmektedir” dedi.

Tuna, “Cumhuriyet Altını tarihimizin sunma kapsamlı toplumsal ev projesi olan “İlk Evim” projesi çerçevesinde ilimizde toplanmış bin 70 basamak yapılacak ve inşallah bu konutlar, 2 yıl kabilinden gelişmemiş sürede yine hak sahiplerine konfirmasyon edilecektir. “İlk Evim” projesi çerçevesinde; Kars Merkezde 600 basamak amacıyla 3 bin 430 müracaat, Kağızman ilçemizde 200 göz amacıyla 494 müracaat, Sarıkamış ilçemizde 200 ev üzere 1 bin 143 müracaat, Dürüst ilçemizde 70 konut için 54 başvuru yapılmıştır. Yüksek mimarlık ayar haiz ve mahalle kültürümüzü yansıtan ve medar+5 kattan oluşan konutlarımızın, kentçilik anlamında de ilimize bakir bir ekleme değer katacağını düşünüyorum. “İlk Evim” sosyal hane projesi çerçevesinde ilimiz genelinde yapılacak olan toplam 1 bin 70 konut için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başlamak üzere, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’ye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese ilimiz hesabına şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

Kura çekimi sonucu adı sâdır engelli Turgay Okumuş’ın eşi 3 bala annesi 40 yaşındaki Fatma Aydın, “Haddinden Fazla mutluyum, Allah razı olsun. Cumhurbaşkanıma bitmeyen saygılarımı sunuyorum, projede emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Cılız özge alanlara dahi Allah hoş hayır etsin” şeklinde konuştu.

Öte yandan evvel hak sahibinin kurasını Ilbay Vekili Muhammed Furkan Tuna çekti.

Çekilen kuralarla türe sahipleri anlaşılan oldu.

Share: