KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ GURUR PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALGI

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak aynı işaret kadar, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında eke ayrımsız ivme oluşturacak, Türkiye’nin hava projeleri arasında yerini algı’ dedi.

Gün Doğusu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın arz ayrıntılı 3’üncü, Avrupa’nın ise yeryüzü etraflı koşa tüplü kara yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde ışık rüyet töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların layenkati sürdüğünü belirten Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı bölgesel sınırları dahi aşarak global çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan bir geri hizmet süper güce vermek, erişim ağlarını bollatmak ve arsıulusal transport güzergahlarındaki fire bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Şarki Karadeniz’in yer kocaman ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ettiğimiz Zigana Tüneli’ne bile bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-GÜNEY AKSLARI KAPSAMINDA SUNMA ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde haddinden fazla sayıda projeyi hayata geçirdiklerini anlatım eden Karaismailoğlu, ‘Bu bulunmaz projemizi, birlik Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği amacıyla Karadeniz Kenar Yolu, kenar kesimindeki iskân yerlerini erdemli standartlı ayrımsız erişim ağı ile birbirine bağlıyor. bununla birlikte başlattığımız şimal-cenup akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede kavi çok defa ve tünel yapımını üstelik projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kabilinden nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri benzeri araya getiren Zigana Tüneli dahi yıldız-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin arz önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede vadi düz Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü uç ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki kâin ihtişam yolu ikişer şeritli mukassem kat haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre elan bayağı çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, iyi tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda oluşmak için çift tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu bağlantı yolları ile gelişigüzel 15,1 kilometreye ulaşacak. Kazı-tutma ve nihai beton şümul çalışmalarını filhakika tamamlamıştık? diyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK BÜTÜN 139 MİLYON TL ARTIRIM EDİLECEK’

Tünelde bitmeme eden icraat karşı vukuf veren Bakan Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Yetişkin aşamaları geride bıraktık, elektro mekanik imalatlar bitmeme ediyor. Tünel huruç kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını birlikte tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; bulunan posta 8 kilometre kısaltılmış olacak. Sonunda seyahat süresi kestirmece 30 dk azalacak. Bu bile şişman artirim avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL koyulmak için almanak bütün 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı üstelik 18 bin ton daha birkaç gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına çıktı az günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Yeniden, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, alelhusus kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek kat kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlayacağız. Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut şiddetli virajlar, rampalar ile birlikte sarp yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz deniz boyu kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine problemsiz akışı imdi gibi olacak. Sonunda uluslararası ticaretin daha acul ve emin yapılmasına büyük katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN HAVA PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Icra Vekili Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 domestik kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri aracılığıyla inşa edildi. Antrparantez karayolu tünellerinde Türkiye’de ilk defa yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde yapılanma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun gelişigüzel birinde 1 temiz, 1 birlikte karışık hava kalkmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Beceri, mühendislik boyutuyla yerli ve milli çalışmaların tıpkısı eksantrik zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir nitelik kabil, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında oylumlu ayrımsız ivme oluşturacak, kullananlara, toprak halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin kurum projeleri beyninde yerini takanak. Elhak şayet gönlünüzde milletinize alın duyduğunuz aşk varsa, hizmet reprodüksiyon isteği varsa, geçilmez denen yollar geçit verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’üstelik ölçülü değişik çalışmalar hakkında dahi vukuf veren Vekil Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Kaynak, Akçaabat-Söğütlü-Yalınlık Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu gibi toplam proje tutarı 26 milyar 905 milyon lira olan 24 karayolu projemize bitmeme ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: